با داغ شدن بازار گمانه زنی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری، اسامی پر تعدادی زمزمه می شود، در این میان، نام های ریاست قوه مجریه و ریاست قوه مقننه، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

کاندیداسنج ؛ هنوز یک انتخابات تمام نشده که اما و اگر‌های انتخابات بعدی شروع می‌شود مانند این روز‌ها که هنوز مُهر انتخابات مجلس خشک نشده بازار گمانه‌زنی‌های انتخابات ریاست جمهوری داغ شده است. اسامی پشت سر هم لیست می‌شوند و گفته می‌شود که قرار است وارد کارزار انتخاباتی شوند حالا بعضی‌ها در این میدان احتمال کاندیداتوری‌شان را با قاطعیت رد می‌کنند و برخی هم با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند؛ برخی هم در سکوت مطلق به سر می‌برند و نه خبری از تائید هست نه تکذیب. طی چند روز اخیر، اما دست رد زدن به صندلی پاستور به تناوب از سوی برخی چهره‌ها تکرار شد که در گزارش زیر مروری به آن داشته ایم.

قاضی‌القضات و معمای خیابان پاستور

ابراهیم رئیسی که نزدیک به یک سال و نیم پیش در راس قوه قضائیه قرار گرفت و جایگزین صادق آملی لاریجانی شد، سال ۹۶ مهمترین رقیب حسن روحانی برای کرسی ریاست جمهوری بود هرچند او نتوانست پیروز این میدان باشد، اما کسب ۱۶ میلیون رای حامیانش را راضی و خشنود کرد تا آنجا که این روز‌ها دوباره اسمش به عنوان گزینه ۱۴۰۰ اصولگرایان بر سر زبان‌ها افتاده است. البته این امر از سوی حامیان او روشن شد؛ وقتی که احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس در یک برنامه تلویزیونی گفته بود اگر آقای رئیسی برای ۱۴۰۰ بیاید می‌تواند مشکلات را حل کند این گمانه‌زنی‌ها قوت گرفت و تا آنجا پیش‌رفت که حتی «عباس امیری‌فر» می‌گفت: اگر رئیسی در انتخابات پیش‌رو کاندیدا شود و اعلام کند محمود احمدی‌نژاد معاون اولم خواهد بود می‌تواند آرای قابل توجهی جذب کند.

زمزمه‌ها درباره کاندیداتوری رئیسی هر روز با شدت و حدت بیشتری در محافل سیاسی مطرح می‌شد تا اینکه محسنی‌اژه‌ای معاون او در یک نشست خبری به این حرف و حدیث‌ها پایان داد و اعلام کرد رئیسی تصمیم ندارد در انتخابات شرکت کند. او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه زمزمه‌هایی درباره احتمال حضور سیدابراهیم رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ مطرح است، شما این موضوع را تأیید می‌کنید؟ گفت: چنین چیزی مطرح نیست و این زمزمه، زمزمه بیخودی است. قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد هم ادعای نماینده قم که از احتمال کاندیداتوری رئیسی حرف زده بود را تکذیب کرد.

قالیباف و کوچ به بهارستان 

باور اینکه محمدباقر قالیباف بعد از سه دوره کاندیداتوری در انتخابات آینده قرار است دور ریاست جمهوری را خط بکشد و انتخابات ۱۴۰۰ را فراموش کند سخت بود؛ آنقدر سخت که هم‌کیشان خودش هم در جریان انتخاب هیات رئیسه این موضوع را تذکر می‌دادند و از احتمال کاندیداتوری‌اش در کارزار ۱۴۰۰ سخن به میان می‌آوردند.

رسانه‌ها هم که در جریان گمانه‌زنی‌ها برای یک‌سال دیگر او را از قلم نمی‌انداختند، همین موضوع موجب شد تا دغدغه نمایندگان مجلس برای تعیین رئیس قوه مقننه با، اما و اگر مواجه شود؛ قالیباف هم که دید نقد ریاست مجلس در حال از دست رفتن در ازای نسیه ریاست جمهوری است هرچند تعهدنامه‌ای را امضا نکرد، اما شفا‌ها به نمایندگان مجلس اطمینان داده که قصد کاندیداتوری برای ریاست جمهوری ندارد. البته اینکه چقدر قالیباف بر سر تعهد خود باقی بماند باید تا یک‌سال دیگر صبر کرد