هنوز با انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ فاصله داریم، اما گمانه‌زنی‌‌ها درباره این انتخابات از الان شروع شده و هر روز پیش‌بینی جدیدی درباره آن ارائه می‌شود. هرچند در عرف سیاسی ایران خیلی زود است که کسی برای این انتخابات اعلام حضور کند، اما از حالا چهره‌‌های سیاسی مختلف نسبت خود با این انتخابات را با ابراز بی‌میلی آشکار کرده‌اند و آن را مانند اتهامی انکار کرده‌اند؛ موضوعی که سابقه آن نشان داده هیچ گاه واقعی نبوده است.

کاندیداسنج؛ هنوز با انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ فاصله داریم، اما گمانه‌زنی‌‌ها درباره این انتخابات از الان شروع شده و هر روز پیش‌بینی جدیدی درباره آن ارائه می‌شود. هرچند در عرف سیاسی ایران خیلی زود است که کسی برای این انتخابات اعلام حضور کند، اما از حالا چهره‌‌های سیاسی مختلف نسبت خود با این انتخابات را با ابراز بی‌میلی آشکار کرده‌اند و آن را مانند اتهامی انکار کرده‌اند؛ موضوعی که سابقه آن نشان داده هیچ گاه واقعی نبوده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد و در جریان آن هشتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با آرای عمومی انتخاب می‌شود. این انتخابات برای هر دو جناح اصلاح‌طلب و ‌اصول‌گرا اهمیت فزاینده‌ای دارد.

چند روز پیش عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور از اقدامات و تمهیدات لازم جهت انجام انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ خبر داده بود. امری که به معنای آغاز تحرکات دستگاه بوروکراسی کشور برای برگزاری انتخابات است، تحرکاتی که البته خیلی زود به عرصه سیاسی هم کشیده خواهد شد.

به همین بهانه نگاهی انداختیم به فهرست نامزدهای احتمالی که به گفته خودشان یا اطرافیانشان برای انتخابات سال ۱۴۰۰ شرکت نمی‌کنند. البته چهره‌های مطرحی از هر دو جناح که امکان حضورشان هست، اعلام کرده‌اند که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند.

از جمله این چهره‌ها محمدجواد ظریف است که برای اولین بار در برنامه «دید در شب» رضا رشیدپور و تا همین روزهای اخیر حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را با قاطعیت رد کرده است. ظریف دو روز پیش در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی گفت: «کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نیستم. بعد از دولت به دانشگاه بر می‌گردم. من خودم را بهتر از هر فردی می‌شناسم، اگر بخواهم به مردم خدمت کنم باید در همین حوزه باشم. در این دولت هم علیرغم اینکه علاقه نداشتم، وزارت را انتخاب کردم.»هفتم اردیبهشت ماه هم صادق زیباکلام گفت: «ظریف به میدان انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌آید اما به فرض هم که بیاید و همه اصلاح‌طلبان و ‌اصول‌گرایان میانه‌رو هم از او حمایت کنند و به صورت علنی در یک کنگره بزرگ و عمومی بگویند که اولین و آخرین انتخاب ما ظریف است، بازهم او رای نمی‌آورد.»

گرچه چند وقت پیش علی صوفی احتمال حضور ظریف در عرصه ریاست جمهوری را رد نکرده بود و گفته بود: «هرچند دیپلمات‌‌ها از ورود به جناح‌بندی‌‌های سیاسی منع هستند، اما گرایشات سیاسی آقای ظریف اصلاح‌طلبانه محسوب می‌شود.» گزینه دیگری که در جریان ‌اصول‌گرا احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ را مطرح کرده‌اند، سید ابراهیم ‌رئیسی رئیس کنونی دستگاه قضا است. ‌رئیسی طی سال‌ها فعالیت در عرصه‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی، مسئولیت‌های گوناگونی را تجربه کرده‌است که آخرین آن، خیز برای ریاست جمهوری بود. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نامزد اصلی ‌اصول‌گرایان بود که با کسب ۳۸٬۳٪ آرا، در برابر ۵۷٪ حسن روحانی شکست خورد. پس از آن در ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ با حکم رهبری به مدت ۵ سال به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در ادامه در ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ رهبری، ‌رئیسی را رسماً به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد. چند روز پیش احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه دستخط گفته بود: «من فکر می‌کنم برای ۱۴۰۰ اگر یک شخصیتی که بالاخره در تراز رئیس دولت جمهوری اسلامی و تراز انقلاب اسلامی باشد بیاید، نیرو‌های انقلاب دور او جمع می‌شوند.

فکر می‌کنم اگر آقای ‌رئیسی بیاید همه مشکلات حل می‌شود.» این سخنان فراهانی با واکنش قاضی‌زاده ‌‌هاشمی مواجه شد و روز گذشته نایب ‌رئیس مجلس از مخالفت ‌‌رئیسی با کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠ خبر داد. امیرحسین قاضی‌‌زاده‌‌ هاشمی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:«سخن برادرم آقای امیرآبادی بر لزوم حضور آیت‌الله ‌رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ جدید نیست.

جمع‌بندی بسیاری از انقلابی‌ها همین بود که مطرح هم شد، اما ایشان به شدت مخالفت کردند و ضمن تاکید بر برنامه ۵ ساله خود در قوه‌ قضائیه، طرح بحث‌های این‌چنینی را انحراف در مسیر تحولی قوه و گفتمان مبارزه با فساد دانستند.» ناصر ایمانی، تحلیل‌گر ‌اصول‌گرا در گفت‌وگو با دیدارنیوز درخصوص آمادگی جامعه برای پذیرش ابراهیم ‌رئیسی به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری جناح ‌اصول‌گرا در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «فضا برای ورود آقای ‌رئیسی به بحث انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰آماده است، ولی بعید به نظر می‌رسد که او خود وارد این کارزار شود، زیرا در اوایل کار مسئولیتی است که در قوه قضائیه برعهده گرفته، مسئولیتی که بسیار مهم محسوب می‌شود، بنابراین بسیار دوراز ذهن خواهد بود که برای کاندیداتوری قوه مجریه آمادگی لازم را داشته باشد.»

از دیگر چهره‌هایی که حضور در انتخابات ۱۴۰۰ را رد کرده، محمدباقر نوبخت است. نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «عده‌ای سفرهای استانی‌ام را مبنای گمانه‌زنی درباره حضورم در ‎انتخابات۱۴۰۰ قرار داده‌اند. ضمن رد آن، یادآور می‌شوم در هفت سال گذشته مستمراً سفر استانی داشته‌ام، پس انگیزه انتخاباتی بی‌اساس است.» او در ادامه تاکید کرد: «انس و الفت با مردم که همواره مورد تاکید امام و رهبری بوده با این گمانه‌های بی‌مبنا کم‌اثر نمی‌شود.» در آخرین مورد دیروز محسن ‌‌هاشمی در واکنش به مطرح شدن اسمش برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در توئیترش نوشت:«طرح اینگونه احتمالات اثر مثبتی بر شرایط امروز جامعه که سخت درگیر مشکلاتی نظیر بیماری کرونا، مسائل اقتصادی، اجتماعی و تحریم‌های ظالمانه است، ندارد.» رئیس حزب کارگزاران و عضو شورای شهر تهران نوشت: «با توجه به شایعات مطروحه در رابطه با کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به اطلاع می‌رساند: برنامه یا بنایی برای کاندیداتوری ندارم. طرح اینگونه احتمالات اثر مثبتی بر شرایط امروز جامعه که سخت درگیر مشکلاتی نظیر بیماری کرونا، مسائل اقتصادی، اجتماعی و تحریم‌های ظالمانه است، ندارد.

مناسبت‌تر است که توجه و تمرکز مسئولان و رسانه‌ها به‌جای پرداختن به گمانه‌زنی‌ها و شایعات بی‌اساس به بهبود خدمت‌رسانی و انجام وظایف خویش معطوف شود.» در هر حال کمتر از یک سال تا آغاز این کارزار باقی مانده است و تاکنون در محافل مختلف سیاسی اسامی گوناگونی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح شده است.

البته باید گفت نام بردن از این اسامی به معنی حضور قطعی نامبردگان در رقابت‌‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ نیست و صرفا نوعی برداشت رسانه‌ای از گمانه‌زنی‌های محافل سیاسی از احتمالات کاندیداتوری برای انتخابات است. سیدمحمدحسن ابوترابی، محمود احمدی‌نژاد، محمدرضا باهنر، مهرداد بذرپاش، مسعود پزشکیان، احمد توکلی، سعید جلیلی، اسحاق جهانگیری، سیدمحمدجواد جهرمی، حسین دهقان، سیدابراهیم ‌رئیسی، محسن رضایی، علیرضا زاکانی، سورنا ستاری، محمد شریعتمداری، علی شمخانی، عزت‌الله ضرغامی، محمدجواد ظریف، محمدرضا عارف، سیدمحمود علوی، سیدپرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، سیدحسن قاضی‌زاده ‌‌هاشمی، علی لاریجانی، صادق محصولی، علی مطهری، مصطفی میرسلیم، محمدباقر نوبخت و محسن ‌‌هاشمی گزینه‌های مطرح شده هستند. هرچند که برخی حضور خود را تکذیب کرده‌اند. حالا با خط خوردن نام چهره‌‌های مشهور برای انتخابات ۱۴۰۰ شاید راحت‌تر بتوان چهره‌‌هایی را که پا به عرصه می‌گذارند، پیش‌بینی کرد، ولی به هرحال باید منتظر ماند و دید که چند نفر دیگر از این رقابت کنار خواهند کشید.

انتخابات ریاست جمهوری البته یک بازی بسیار پیچیده است. برخی از نامزدهای مهم تا آخرین لحظات به صورت رسمی حضور خود در میدان رقابت را اعلام نمی‌کنند.

  • نویسنده : عادل جهان‌آرای
  • منبع خبر : روزنامه همدلی