کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده و جریان‌های سیاسی در اندیشه برنامه انتخاباتی خود هستند. در این مدت باقیمانده باید شاهد تغییر و تحولی در روابط احزاب کشور بود تا نامزدها انگیزه بیشتری برای حضور در این عرصه مهم و چیدمان تاکتیک خود داشته باشند.

کاندیداسنج؛ احزاب و جناح های سیاسی در شرایط فعلی می‌خواهند ببینند تا چه اندازه امکان ورود آن‌ها به انتخابات ۱۴۰۰، برایشان فراهم است. مشارکت حداکثری مردم در انتخابات با رسیدگی به اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم فراهم می شود و هرچه این رضایت مندی بیشتر شود، مشارکت آنان در انتخابات افزایش خواهد یافت. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی این انتخابات پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب

انتخابات١٤٠٠ و تندروی های برخی نامزدها

روزنامه آرمان ملی در گفت وگو با غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس دهم، نوشت: نکته مهم اینکه به نظر می‌رسد شرایط انتخابات ریاســت‌جمهوری آینده با تندروی‌های صورت گرفته در حال تغییر است. امروز بخش‌هایی از مردم‌ همدیگر را سرزنش می‌کنند که چون ما در انتخابات مشارکت نکرده‌ایم این افراد وارد مجلس شده‌اند. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که یک اقدام انتقام‌جویانه در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده صورت گیرد. اگر اصلاح‌طلبان موفق شوند یک گزینه ریشه‌دار و مردمی را با دوز اقتصادی پیدا کنند و به مردم معرفی کنند این احتمال وجود دارد که مردم برای جبران عدم‌حضور در انتخابات مجلس به صورت گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری مشارکت کنند و اجازه ندهند یک تندرو به ریاست‌جمهوری دست پیدا کند. تندروی‌های مجلس این چرخش انتخاباتی را به وجود خواهد آورد.

اصلاح محورها و اختیارات در انتخابات

علی حدادی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، گفت: سعی‌مان این است که قبل از ورود به بحث برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر مواردی که باید اصلاح شود تا کسانی که قصد نامزدی و حضور در میدان انتخابات را دارند، باتوجه به محورها و اختیاراتی که دارند، ورود کنند. برای این‌که بتوانیم انتخابات را در کشور به صورت الکترونیک برگزار کنیم، باید کارشناسی‌های لازم را در این موضوع به خوبی انجام دهیم. برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نرم‌افزار و سخت‌افزار خودش را می‌خواهد که این امر هم به وزارت کشور و شورای نگهبان ارتباط پیدا می‌کند، مجلس باید بررسی کند اگر موانعی در ارتباط با این کار وجود دارد، بردارد و یا اگر قانونی لازم است تصویب کند.

در شرایط کنونی برگزاری انتخابات به شکل فعلی ناکارآمد است

سعید مدنی پژوهشگر مسائل اجتماعی، در گفت وگو با سایت خبری انصاف نیوز درباره‌ اینکه اعتراضات و مسائل اجتماعی چه تاثیری بر روی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ می‌گذارد، می‌گوید: می‌توان گفت هم تاثیر بسیار زیاد و هم بدون تاثیر است، تاثیر کم به این معنی که ساختار می‌تواند به این میزان از ناراضایتی و پایین آمدن نرخ مشارکت بی‌توجه باشد و بدون توجه به مجموعه‌ای از تحولات که در جامعه‌ ایران در قشرهای مختلف رخ داده، به صورت مکانیکی و فرمالیستی در دایره‌ای تنگ افراد مورد تایید انتخاباتی را برگزار کند. به این اعتبار می‌توان گفت بحران‌های اجتماعی تاثیری بر انتخابات و نتایج آن ندارد. در مقابل، نظام می‌تواند به تحولات و مطالبات عمومی در جامعه توجه کند، اعتراضات اجتماعی و ناراضایتی‌ها را به رسمیت شناسد، به پایین بودن نرخ مشارکت اهمیت دهد، برای کاهش امید به آینده و مجموعه‌ از اینها اهمیت قائل شود و بر این اساس با چرخش اساسی و تجدید نظر در سیاست‌های جاری با برگزاری انتخابات آزاد ، عادلانه و منصفانه راه را برای گذار دمکراتیک هموار کند. در این حالت می‌توان گفت اعتراضات اجتماعی بر انتخابات اثرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری برنا، شهربانو امانی فعال سیاسی اصلاح طلب، در این باره که مجلس یازدهم برخلاف شعارهای خود مبنی بر تعامل با دولت، راه تعارض با دولت در پیش گرفته است، گفت: مجلس یازدهم آنچنان از حمایت و پشتیبانی مردمی برخوردار نیست به ویژه اینکه طی این چهل سال و ده دوره مجلس، این مجلس نسبت به ده دوره قبل، کمتر، از حمایت و رأی مردمی برخوردار بوده است. این موضوع در افکار عمومی، بحث مقبولیت و جایگاه مردمی این مجلس را زیر سوال می برد هر چند نمایندگان مجلس، نماینده همه مردم هستند. در مجلس یازدهم در اولین نطق پارلمانیِ ریس مجلس، بر این مسئله تاکید شد که این مجلس به دنبال مچ گیری نیست بلکه به دنبال حل مشکلات مردم است، در واقع از روز افتتاح مجلس تاکنون به دلیل شرایط خاص کشور هم به دلیل شیوع بیماری کرونا و هم نارضایتی‌هایی که وجود داشت، پیش‌بینی این بود که این مجلس در ایجاد آرامش در افکار عمومی و حل مشکلات معیشتی، نقش تاثیرگذاری ایفا کند که این گونه نشد.

رسانه‌های اصولگرا

اهمیتی ندارد ما چه کرده‌ایم؛ به انتخابات آینده فکر کنیم!

به گزارش مشرق نیوز، امروز اهمیتی ندارد کدام جریان چه کرده یا چه می‌کند، بلکه باید ببینیم کدام جریان برای آینده و حل مسائل مردم ایران برنامه دارد! به نظرم اگر انتخابات آینده ریاست جمهوری رقابتی باشد و در آن شخصیت‌های نه الزاما اصلاح طلب و نه لزوما اصولگرا و به تعبیری بهتر، شخصیت‌هایی که دارای جامعیت مدیریتی از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستند بتوانند وارد صحنه شوند و اختیارات کافی برای پیشبرد امور کشور داشته باشند، حتما مسائل زیادی در جامعه حل خواهد شد. ما در آینده نیازمند دولتی هستیم که از یک طرف به آرمان های نظام، انقلاب و ارزش هایی که رهبری مدافع آنها هستند پایبند بوده و از طرف دیگر این قدرت و جایگاه را داشته باشد که تیم کارشناسی کشور را بسیج کرده و مسائل بین المللی ایران را حل و فصل کند و همچنین بتواند به بهبود روابط میان دولت و ملت یاری برساند. کسی که قادر باشد تک تک مشکلات را حل و فصل کرده و کشور را در راستای کاهش مشکلات مردم و  اداره بهینه قرار دهد.