مولاوردی با اشاره به سرعت عملکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم (اسفند 98) تصریح کرد: «ظاهرا عقب هستیم. از نقد درون ‌گفتمانی و درون‌جریانی بخواهم بگویم واقعا راضی نیستیم و به نظر می‌رسد زمان را به سرعت از دست می‌دهیم. یکی از ویژگی‌های این دوره هم این است که نقد بی‌رحمانه درون‌جریانی را شروع کرده‌ایم

مولاوردی با اشاره به سرعت عملکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم (اسفند ۹۸) تصریح کرد: «ظاهرا عقب هستیم. از نقد درون ‌گفتمانی و درون‌جریانی بخواهم بگویم واقعا راضی نیستیم و به نظر می‌رسد زمان را به سرعت از دست می‌دهیم. یکی از ویژگی‌های این دوره هم این است که نقد بی‌رحمانه درون‌جریانی را شروع کرده‌ایم.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شهیندخت مولاوردی، عضو هیات‌رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، خیلی به پرمناقشه و پر اما و اگر بودن آغاز به کار دور جدید این سازوکار انتخاباتی جریان اصلاح‌طلب معتقد نیست. از این رو درخصوص اختلاف‌نظرها در رابطه با تشکیل شورای‌عالی سیاستگذاری یا پارلمان اصلاحات یا طراحی سازوکاری دیگر برای انتخابات آتی از سوی برخی اصلاح‌طلبان به «فرهیختگان» گفت: «به هر شکل، سازوکارهای متعددی در جریان اصلاح‌طلبی در حال فعالیت هستند؛ از جمله شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان. شورای‌عالی متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی است، به عبارتی دیگر نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و همین‌طور چند شخص حقیقی در شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حضور دارند. بحث پارلمان اصلاحات هم درواقع یک طرح در حال بررسی است و فعلا نهایی نشده است.»

دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: «پارلمان اصلاحات بعید است به انتخابات آتی مجلس برسد، طرح پیشنهادی در دستور شورای هماهنگی قرار دارد و در جلسات متعدد بررسی شده است.»

مولاوردی درخصوص فعالیت‌های انتخاباتی شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به «فرهیختگان» گفت: «در شورای‌عالی سیاستگذاری کارگروه‌های چهارگانه هماهنگی امور استان‌ها؛ ارزیابی، پایش و داوری؛ ارتباطات و رسانه و تدوین راهبردها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و مواضع راه‌اندازی و فعال است.»

وی در ادامه از انتخاب رابطان استان‌ها و تصویب آن در شورای‌عالی خبر داد و خاطرنشان کرد: «در کارگروه هماهنگی امور استان‌ها تقریبا تمام رابطان استانی ما تعیین شده‌اند، البته باید منتظر اخبار جزئی‌تر در این ارتباط باشید. سایر کارگرو‌ه‌ها هم به همین روال در حال فعالیت هستند.»

دبیر هیات‌رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به تشکیل کارگروه ارزیابی، پایش و داوری در شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: «کارگروه ارزیابی، پایش و داوری اخیرا پیش‌نویس شیوه‌نامه ارزیابی عملکرد نهادهای برآمده از لیست امید را تدوین کرده است. این شیوه‌نامه در مرحله نهایی شدن است. بر اساس آن ارزیابی، پایش و رصد لازم در مورد برنامه و عملکرد کسانی که تحت این عنوان انتخاب شده‌اند و آن را نمایندگی می‌کنند، به استناد شاخص‌های مصوب صورت خواهد گرفت.»

مولاوردی افزود: «همین‌طور شیوه‌نامه‌ای با هدف شفاف‌سازی عملکرد خود شورای‌عالی در این کارگروه در دست تهیه است.» محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس دهم ریاست این کارگروه و عابدی رئیس فعلی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، نایب‌رئیسی کارگروه پایش شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را برعهده دارند. این عضو حقیقی شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با تاکید بر اینکه این رصد، پایش و ارزیابی، هم شامل نمایندگان فعلی لیست امید در مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا می‌شود و هم‌ناظر به آینده است، تصریح کرد: «یک نقص و ایرادی که به شورای عالی وارد بوده، این است که ما تاکنون از یک سو برنامه مصوب ابلاغی و از سوی دیگر شاخص‌ها و شیوه‌‌نامه ارزیابی عملکرد نداشتیم تا الزامی به پاسخگویی وجود داشته باشد. از این پس چنین نخواهد بود.»

مولاوردی تاکید کرد: «بر این اساس نمایندگان منتخب لیست امید باید پاسخگوی مواضع و عملکرد خویش باشند. به عبارتی دیگر مجموعه‌ای از شاخص‌ها در نظر گرفته شده است که نمایندگان لیست امید در مجلس و شورا و کسانی که بعدا به‌عنوان نماینده- اگر قرار بر این باشد که لیستی ارائه شود- به مجلس راه ‌یابند باید در این چارچوب رفتار و عملکرد خودشان را تنظیم کنند.»

مولاوردی در خصوص ماموریت کارگروه تدوین راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های شورایعالی نیز گفت: «این کارگروه با برگزاری نشست‌های راهبردی و دعوت از صاحب نظران و کارشناسان حوزه های مختلف، با بررسی وضعیت موجود، چالش های فراروی نظام و جریان اصلاحات و راهکارهای متناسب جهت بهره برداری در جمع‌بندی سیاست‌ها و راهبردهایی که ماموریت دارد  به شورای عالی ارائه دهد تلاش می کند.»

دبیر هیات‌رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ادامه به تشکیل جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی و اعلام این خبر توسط حمید ملانوری، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور نیز اشاره داشت و در این خصوص یادآور شد: «پیش از این کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور اعلام کرده بود که طبق قانون جدید فعالیت احزاب و تشکل‌های سیاسی، اگر احزاب بخواهند حول محور انتخابات یا سایر موارد، ائتلافی سیاسی را تشکیل بدهند، باید ائتلافی تحت عنوان جبهه را درخواست و به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اطلاع دهند. از این رو صرفا مکاتبه و اطلاع‌رسانی به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مدنظر بوده است و نه اخذ مجوز از این کمیسیون.»

وی افزود: «برای تطبیق با قانون جدید و تمکین به آن که عنوان شورا و شورای عالی در آن به کار نرفته است، ۱۵حزب از احزاب عضو شورای عالی به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اطلاع دادند که جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی را با هدف شکل‌گیری ائتلافی سیاسی پیرامون فعالیت انتخاباتی و سایر موارد تشکیل می‌دهند.»

مولاوردی تاکید کرد: «بر این اساس شورای‌عالی سیاستگذاری یکی از ارکان این جبهه است که فرآیند تشکیل آن قبلا انجام شده و فعالیت آن به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد.»

وی احزابی چون اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی، انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران، مجمع زنان اصلاح‌طلب و مجمع فرهنگیان را از جمله احزابی دانست که در زمره ۱۵ حزب عضو جبهه اصلاح‌طلبان ایران محسوب می‌شوند.

این عضو حقیقی شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، در پاسخ به اینکه آیا سایر احزاب اصلاح‌طلب نیز عضو جبهه اصلاح‌طلبان خواهند شد، تاکید کرد: «به نظر می‌رسد سایر احزاب هم چون داخل چارچوب شورای عالی هستند، به نوعی در این ساختار محسوب می‌شوند. در عین حال برای رفع این شبهه هیات‌رئیسه بررسی لازم را انجام خواهد داد.»

دبیر شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، ضمن اظهار بی‌اطلاعی نســــبت به اظهارات گذشته حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی مبنی‌بر عدم شرکت در شـــــورای‌عـــالی ســـــیاستــــگــذاری اصلاح‌طلبــان آن به دلیل وزن پایین این سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان، گفت: «هرچند آقای مرعشی خودشان در جلسات شرکت نمی‌کنند، ولی حزب کارگزاران در حال حاضر در شورای‌عالی نماینده دارد و در کارگروه‌ها هم فعال است.»

مولاوردی در واکنش به احزاب اصلاح‌طلبی چون مردم‌سالاری که از ابتدا عدم حضورشان را در شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اعلام کرده بودند، بیان کرد: «دلیل آن را باید از خودشان سوال کرد.»

وی درخصوص اینکه آیا این احزاب لیست جداگانه انتخاباتی خواهند داد یا از تصمیمات شورای‌عالی اصلاح‌طلبان تبعیت خواهند کرد نیز گفت: «درخصوص انتخابات هنوز جمع‌بندی خاصی صورت نگرفته است و پیش‌بینی رفتارهای انتخاباتی از حالا کار آسانی نیست و هنوز درخصوص اینکه استراتژی، راهبرد و تاکتیک‌ها چه خواهد بود بحث خاصی نشده است. این امر که اساسا لیستی در کار خواهد بود یا نخواهد بود و مشارکت به چه نحوی خواهد شد هنوز در دستور کار قرار نگرفته است. اجازه بدهید در وقت خودش این رویکردها و سیاست‌ها مشخص شود. اشاره داشتم که رابطان استانی به‌تازگی تعیین شده‌اند. از آن طرف راهبردها و سیاست‌ها توسط کارگروه مربوطه در حال بررسی است تا به جمع‌بندی و ارائه برسد. تازه در این مراحل زیرساختی هستیم.»

عضو هیات‌رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به سرعت عملکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم (اسفند ۹۸) تصریح کرد: «ظاهرا عقب هستیم. از لحاظ نقد درون ‌گفتمانی و درون‌جریانی بخواهم بگویم واقعا راضی نیستیم و به نظر می‌رسد زمان را به سرعت از دست می‌دهیم. یکی از ویژگی‌های این دوره هم این است که نقد بی‌رحمانه درون‌جریانی را شروع کرده‌ایم. متکی به یافته‌های این نقد هم ان‌شاءالله حرکت‌های بعدی خودمان را ادامه خواهیم داد.»

مولاوردی در واکنش به چندصدایی درون جریان اصلاحات درخصوص انتخابات و اینکه برخی چون بهزاد نبوی بر مشارکت حداکثری اصلاح‌طلبان تاکید دارند و برخی دیگر چون حجاریان از تکدی‌گری سیاسی اصلاح‌طلبان و تحریم انتخابات سخن می‌گویند، تصریح کرد: «عرض کردم شورای‌عالی سیاستگذاری هنوز در این زمینه به نتیجه‌ مشخصی نرسیده است. این همان سیاست و راهبرد اصلی شورای‌عالی است که اعلام می‌شود. ما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و همه این مواضع، همه این دیدگاه‌ها و همه این نظرات، به اصطلاح روی میز است و به‌زودی از این وضعیت بیرون می‌آییم.»

وی در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درخصوص نظر شخصی خود در این زمینه نیز گفت: «من در این زمینه شخصا اظهارنظر نمی‌کنم. به‌عنوان دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و عضو هیات‌رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری خود را در این چارچوب می‌بینم.»

مولاوردی درنهایت یادآور شد اگرچه عضو حقیقی شورای‌عالی سیاستگذاری محسوب می‌شود، ولی با توجه به دبیرکلی‌اش بر حزب اصلاح‌طلب جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، درخواست عضویت در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز از طرف حزب متبوعش داده شده است.

 

  • نویسنده : حانیه موحدین
  • منبع خبر : فرهیختگان آنلاین