پس از تلاش های علی عسگر ظاهری برای اضافه شدن مسجدسلیمان به محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس، این بار علیرضا ورناصری هم پیگیر این موضوع شده است.

به گزارش کاندیداسنج پس از تلاش های نافرجام علی عسگر ظاهری برای اضافه شدن شهرهای حوزه انتخابیه مسجدسلیمان به محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس، این بار علیرضا ورناصری هم در راستای پیگیری این موضوع نامه نگاری کرده است.

در ماده ۱۱۲ برنامه پنج ساله توسعه ششم کشوربا تعیین محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس، امکانات و تسهیلاتی برای ساکنین این محدوده در نظر گرفته شده است.
با تعیین مناطق شامل بند الف این ماده در سال ۱۳۹۷، با وجود حملات هوایی متعدد رژیم بعثی به مسجدسلیمان و شهادت تعداد زیادی از همشهریان در این حملات، نام این شهر در شهرهای شامل این طرح قرار داده نشد.
در همان زمان علی عسگر ظاهری نماینده وقت نامه نگاری هایی برای اضافه شدن این حوزه انتخابیه به محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس انجام داد که به نتیجه نرسید. اخیرا نیز علیرضا ورناصری نماینده فعلی این حوزه انتخابیه با ارسال نامه ای به معاونت حقوقی وامور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواهان احتساب شهرهای این حوزه به این حوزه در شمول بند الف ماده ۱۱۲ شده است. کاندیداسنج این اقدام را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری و اطلاع رسانی خواهد کرد.

توضیحات مربوط به این ماده از برنامه ششم توسعه کشور به شرح زیر است:
ماده ۱۱۲-

به‌منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس:

الف- ستادکل نیروهای مسلح موظف است محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس را تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه به سازمان اعلام نماید.

ب- سازمان موظف است ارزیابی جامعی از وضعیت توسعه‌یافتگی زیرساخت‌های این مناطق را تا سطح شهرستان تهیه کند.

پ- دولت موظف است ردیف متمرکزی را درقوانین بودجه سنواتی به‌جبران عقب‌ماندگی‌ها و ارتقای شاخصهای برخورداری مناطق موضوع این ماده اختصاص دهد به‌گونه‌ای که این شاخص‌ها سالانه ده‌درصد(۱۰%) افزایش یافته و به سطح متوسط شهرستان‌های برخوردار کشور برسد.

ت- دولت موظف است از سال اول اجرای این قانون، در قالب قرارداد ۱۹۷۵ میلادی (موضوع قانون عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق مصوب ۲۹/۲/۱۳۵۵) و قوانین مربوطه و در قالب بودجه سنواتی، حداقل سالانه بیست و پنج درصد(۲۵%) نسبت به لایروبی اروندرود و توسعه سواحل آن اقدام نماید به‌طوری‌که در پایان چهارسال به اتمام برسد.

ث- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم را برای اعمال سقف فوق‌العاده‌ پیش‌بینی شده در بند(۱)‌ ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند.

ج- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۷۶ سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

تبصره- دستگاههایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند مکلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بندهای (ث) و (ج) این ماده را به‌صورت مشابه تأمین نمایند.