تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
کد خبر : 2948

توضیح دیوان عدالت اداری درباره انتخابات شورای شهر قرچک

توضیح دیوان عدالت اداری درباره انتخابات شورای شهر قرچک
پیرو برخی حواشی و اظهارنظرهای مختلف در مورد انتخابات شورای شهر قرچک، روابط عمومی دیوان عدالت اداری اطلاعیه‌ای در رابطه با این موضوع صادر کرد.

کاندیداسنج؛ پیرو برخی حواشی و اظهارنظرهای مختلف در مورد انتخابات شورای شهر قرچک، روابط عمومی دیوان عدالت اداری اطلاعیه‌ای در رابطه با این موضوع صادر کرد.

 در متن این اطلاعیه آمده است:

پس از برگزاری انتخابات شوراهای شهر در سراسر کشور شکایتی مبنی بر اعتراض به ابطال انتخابات شورای شهر قرچک در دبیرخانه دیوان عدالت اداری به ثبت رسید که جهت رسیدگی به شعبه ۴۵ بدوی ارجاع شد.

براین اساس، قاضی شعبه مذکور پس از انجام تبادل لوایح با طرفین شکایت و تشکیل جلسه با نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در نهایت حکم به وارد بودن شکایت صادر و این حکم به لحاظ عدم اعتراض از سوی طرف شکایت در مهلت قانونی، قطعیت یافت و در واقع تصمیم هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مبنی بر ابطال انتخابات شورای شهر قرچک نقض شد.

در ادامه اطلاعیه دیوان عدالت اداری تاکید شده است: در مدت زمان اجرای حکم، از طرف مراجع قانونی و اشخاص حقیقی اسناد و مدارکی دال بر تخلف در انتخابات در اختیار دیوان عدالت اداری قرار گرفت که به دستور ریاست دیوان و به لحاظ اهمیت موضوع در اجرای ماده ۷۹،  دستور کارشناسی صادر شد.

بر اساس ماده ۷۹ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، «در صورتی که رئیس قوه قضاییه یا رئیس دیوان عدالت رای قطعی شعب دیوان را خلاف بیّن شرع یا قانون تشخیص دهند، رئیس دیوان فقط برای یک بار با ذکر دلیل پرونده را برای رسیدگی ماهوی و صدور رای به شعبه هم‌عرض ارجاع می‌کند و رای صادر شده در شعبه هم عرض قطعی خواهد بود».

در ادامه این اطلاعیه آمده است: با توجه به بررسی به عمل آمده رای صادره از سوی شعبه ۴۵ بدوی از موارد ماده ۷۹ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان تشخیص و به دستور ریاست دیوان پرونده جهت رسیدگی به شعبه ۲۶ تجدیدنظر ارجاع شد که شعبه تجدیدنظر با بررسی اولیه و با احراز ضرورت و فوریت، موضوع را از مواد ۳۵ و ۷۳  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان تشخیص و با صدور دستور موقت بر توقف اجرای حکم صادره اولیه از سوی دیوان اقدام و مراتب به مبادی قانونی ابلاغ شد و پرونده مذکور به جهت رسیدگی در ماهیت با تعیین وقت احتیاطی تحت نظر قرار گرفت.

مردادماه سال گذشته، فرماندار وقت شهرستان قرچک بر اساس اعلام هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به دلیل برخی تخلفات، نتیجه ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قرچک را باطل کرده است.

بهمن خطیبی فرماندار سابق قرچک سال گذشته در جمع خبرنگاران در این زمینه گفت: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور پس از بررسی مدارک و مستندات دستگاه‌های نظارتی، امنیتی و قضائی شهرستان، ابطال انتخابات در شهر قرچک را اعلام کرد که آگهی آن منتشر شده است، بر این اساس و پیرو آگهی قبلی به اطلاع اهالی حوزه انتخابیه شهر قرچک تابع شهرستان قرچک می‌رساند که صحت برگزاری انتخابات بر اساس ماده ۵۸ قانون انتخابات مورد تأیید هیئت نظارت قرار نگرفت و باطل شد.

فرماندار سابق قرچک افزود: بر اساس این آگهی، تاریخ برگزاری انتخابات میاندوره‌ای پس از ابلاغ وزارت کشور به این فرمانداری به اطلاع عمومی خواهد رسید، بر اساس قانون، تأیید صحت و یا ابطال انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر عهده هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی است که این مهم بر اساس تصمیمات قانونی صورت گرفته است.

پس از ابطال انتخابات شورای اسلامی شهر قرچک، عده‌ای از منتخبان انتخابات شورای شهر قرچک به رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در دیوان عدالت اداری اعتراض کردند و پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شد که اطلاعیه صادر شده از سمت دیوان عدالت اداری ناظر بر آن پرونده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.