تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
کد خبر : 2974

روحانی قصد ورود به انتخابات را ندارد/ هرکجا موفقیت باشد می‌گویند کار ماست، هرجا مشکل است، می‌گویند دولت قبل!

روحانی قصد ورود به انتخابات را ندارد/ هرکجا موفقیت باشد می‌گویند کار ماست، هرجا مشکل است، می‌گویند دولت قبل!
محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری گفته در ۸ سال دولت روحانی نیز به صورت مداوم خبرھای دروغی را علیه دولت کار می‌کردند و خبرهای دروغی که اکنون می‌سازند، موضوع تازه‌ای نیست. آنھا این ھمه تبلیغات علیه دولت اعتدال کردند و حالا ببینید در این بیست ماه که دولت را در دست دارند چه وضعیتی ایجاد شده است.

کاندیداسنج؛ محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری گفته در ۸ سال دولت روحانی نیز به صورت مداوم خبرھای دروغی را علیه دولت کار می‌کردند و خبرهای دروغی که اکنون می‌سازند، موضوع تازه‌ای نیست. آنھا این ھمه تبلیغات علیه دولت اعتدال کردند و حالا ببینید در این بیست ماه که دولت را در دست دارند چه وضعیتی ایجاد شده است.

محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور پیشین ایران در گفت‌وگویی که داشته درباره ادعاهایی که توسط حامیان رئیسی علیه دولت روحانی و شخص او مطرح می‌شود، سخن گفته است. واعظی می‌گوید دولت رئیسی همه دستاوردهای دولت روحانی به نام خود می‌کند و هر کجا مشکلی وجود دارد، آن را به دولت قبل نسبت می‌دهد! متن گفت‌وگوی محمود واعظی را در ادامه بخوانید:

جلسه نوروزی روحانی ربطی به انتخابات نداشت

اخیرا خبرگزاری تسنیم در خبری که گفته شده به نقل از نزدیکان آقای روحانی است، نوشته که ایشان قصد دارد به انتخابات مجلس ورود کند. ظاهرا استناد آنها به دیدار نوروزی آقای روحانی با کارگزاران دولت بوده است. آقای روحانی قصد ورود به انتخابات مجلس را دارد؟

دکتر روحانی ھر سال عید نوروز یا عید غدیر، روزی را مشخص می‌کنند و دیداری صورت می‌گیرد. امسال هم این جلسه برگزار شد که در آن جلسه عید دیدنی صحبت‌ھای مختلفی ھم رد و بدل شد و ھیچ ارتباطی به مسئله انتخابات نداشت و اصلا جلسه انتخاباتی نبود و صرفا یک جلسه عید دیدنی بود.

روحانی قصد ندارد در انتخابات مجلس شرکت کند

آقای روحانی در آن دیدار تاکید کردند که امسال، سال انتخابات است و از این جھت اھمیت زیادی دارد و باید به گونه‌ای مدیریت شود که علاوه بر اینکه باعث افزایش مشارکت و سرمایه اجتماعی نظام شود، در فضایی پرشور و رقابتی و در کمال امنیت نیز برگزار شود. بنابراین خبرھایی که برخی مطرح می‌کنند، فقط فضاسازی است و عملا ھیچ صحبتی مبنی براینکه ایشان به انتخابات ورود کنند عنوان نشد. بعید می‌دانم ایشان بخواھند وارد انتخابات مجلس شوند و تاکنون نیز صحبتی مبنی براین موضوع نشنیده‌ام.

 دلیل خاصی دارد که چنین خبری از سوی آنها مطرح شود؟

باید بگویم که در ۸ سال دولت روحانی نیز به صورت مداوم خبرھای دروغی را علیه دولت کار می‌کردند و خبرهای دروغی که اکنون می‌سازند، موضوع تازه‌ای نیست. آنھا این ھمه تبلیغات علیه دولت اعتدال کردند و حالا ببینید در این بیست ماه که دولت را در دست دارند چه وضعیتی ایجاد شده است. تصور می‌کنم باتوجه به عملکردی که اینها دارند، مردم دیگر این صحبت ھا را از آنها قبول نمی‌کنند.

برای انتخابات پرشور باید منتظر سیاست شورای نگهبان بمانیم

فارغ از درستی یا نادرستی خبر، فکر می‌کنید بھتر است در شرایط کنونی و اتفاقاتی که رخ داده، باید در انتخابات مجلس شرکت کنید یا فضا را آنقدر عجیب و نگران‌کننده می‌‍بینید که عملا نمی‌توان برنامه خاصی داشت؟

در دیدار اخیر رھبری با مسئولان، ایشان تاکید داشتند که انتخابات امسال باید رقابتی، پرشور و امن باشد. البته معقتدم بستگی دارد که شورای نگھبان و وزارت کشور بر اساس فرمایش‌های رھبری چه سیاست‌ھایی را در پیش بگیرند. سیاست و رویکرد حزب اعتدال و توسعه ھمواره حضور فعال در انتخابات است، ولی منتظریم ببینیم شورای نگھبان چه سیاستی اتخاذ می‌کند.

علی صوفی: مخالفان روحانی تا او را اعدام نکنند، از پا نمی‌نشینند/ تندروها از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنند

آقای روحانی در سخنان نوروزی خود پیشنھاد برگزاری رفراندم را درباره حل مشکلات کشور داده بودند، از دید شما آیا این طرح می‌تواند باعث برون‌رفت از مشکلات پیش رو باشد؟

رفراندوم موضوع عجیب و جدیدی نیست و ھمه سازوکارھای آن نیز در قانون اساسی کشور مشخص شده است. ما حتی قبل از رحلت امام نیز یک رفراندوم داشتیم. رفراندوم در قانون اساسی ما معنایش این است که در این کشور بن‌بست وجود ندارد و ھر کجا مسئله پیچیده‌ای به‌وجود آید، به نظر مردم مراجعه می‌کنیم. حرف آقای روحانی ھم ھمین بود.

هرکجا موفقیت باشد می‌گویند کار ماست، هرجا مشکل است، می‌گویند دولت قبل!

اگر خاطرتان باشد آقای رئیسی در جریان مناظرات سال ۹۶ به این موضوع تاکید داشت که «آقای روحانی مدام می‌گوید دولت قبل دولت قبل» و پیشنهاد داد که «یکبار مناظره بگذاریم تا تکلیف دولت قبل مشخص شود.» نظرتان درباره این مسئله چیست؟

یادمان نرود که چند ماه دیگر نصف عمر دولت رئیسی تمام می‌شود. دولتمردان فعلی در ھر موضوعی که موفق نمی‌شوند، خصوصا در مسئله اقتصاد، مدام می‌گویند دولت قبل! اگر مانند خریدھای واکسن توسط دولت روحانی، توفیقی وجود داشته باشد، گفتند ما خریدیم!

دو سه هفته بود که دولت رئیسی سر کار آمده بود اما پیمان شانگهای را به نام خودشان زدند

موضوع پیمان شانگهای را به خاطر بیاورید. ھمه کارھایش را آقای ظریف و ھمکارانش انجام داد و فقط یک امضا مانده بود که درباره آن ھم گفتند کار خودمان بوده است! آن‌ھم در ھفته‌ھای اولی که دولت تازه روی کار آمده بودند. حالا چگونه است که نزدیک به دوسال از عمر دولت گذشته ھمه ناکارآمدی‌ھا را به گردن دولت قبل می‌اندازید؟ مگر مشکلات دولت را نمی‌دانستید؟

در شرایط فعلی که دولت با ضعف و مشکلات مواجه است و شرایط اقتصادی و معیشت مردم مناسب نیست و با گرانی کالاھای مورد نیاز روزمره مردم مواجه ھستیم، نمی‌خواھیم به صورت علنی از ضعف‌ھای دولت سخن بگوییم. از وقتی دولت جدید روی کار آمد ما سکوت کردیم تا دولت با آرامش کارش را انجام دھد، ولی اینھا بودند که از ھمان روزی که آمدند، ھرچه سکوت کردیم ادامه دادند. این بار و البته بالاجبار اگر اتهامات آقای میرکاظمی که نادرست به دولت ما زده شد و به من ارجاع نداده شده بود، صحبتی نمی‌کردم.

نمی‌خواھیم دولت وارد حاشیه شود، چرا که ۸ سال در دولت بودیم و در جریان گرفتاری‌ھا ھستیم

ما ھنوز ھم اعتقاد داریم که باید به دولت کمک کنیم تا موفق شود و مشکلاتش حل شود. آمادگی داریم ھرگونه کمکی را به دولت ارائه دهیم چرا که منافع ملی و رفاه مردم برایمان اھمیت دارد. اما درباره سخنان آقای رئیسی معقتدم این رفتارھا فرافکنی است و موجب ایجاد شکاف و دو قطبی می‌شود و ما خواھان ایجاد دو قطبی در کشور نیستیم. ما نمی‌خواھیم دولت وارد حاشیه شود، چرا که ۸ سال در دولت بودیم و در جریان گرفتاری‌ھای دولت ھستیم.

حل مشکلات برنامه می‌خواهد نه دستور

بزرگترین ایرادی که دولت رئیسی دارد، چیست؟ با توجه به اینکه تجربه شما از حضور در دولت مناسب است، اگر قرار باشد به دولت ایشان پیشنھاد دھید، چه میگویید؟

تیمی که در دولت حضور دارد، خصوصا تیم اقتصادی ضعیف و ناھماھنگ است که به نظرم باید تغییراتی در تیم دولت رخ دھد و افراد متخصص و توانمند به تیم اضافه شوند. آقای رئیس جمھور که در مصاحبه‌ھا و سخنرانی‌ھا مدام دستور می‌دھند که مشکلات باید حل شود. خب چه کسی باید انجام دھد و مشکلات را حل کند؟ طبیعی است که این دست دولت است و دولت باید کار را پیش ببرد و حل مشکلات نیاز به برنامه دارد و صرفا با دستور دادن حل نمی‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.