تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۹:۱۵
کد خبر : 3120

عقب نشینی بزرگ دولت در برابر مجلس/ معامله انتخاباتی وحیدی با نمایندگان مجلس!

عقب نشینی بزرگ دولت در برابر مجلس/ معامله انتخاباتی وحیدی با نمایندگان مجلس!
فشار غیرمعقول مجلس برای برکناری معاون وزیر کشور و قبول آن با حکم ساعت ۱۱ شب !

کاندیداسنج | تعامل انتخاباتی درباره فشار غیرمعقول مجلس برای برکناری معاون وزیر کشور و قبول آن با حکم ساعت ۱۱ شب!

چند ماهی بود که کشمکش مجلس با وزارت کشور بر سر بخشنامه‌ای که رئیس ستاد انتخابات به معاونان سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری‌ها و روسای ستاد انتخابات استان‌ها ابلاغ کرده بود بالا گرفته بود. برکناری شبانه محمدرضا غلامرضا، معاون سیاسی وزارت کشور که در ساعات پایانی یکشنبه رخ داد سکانس پایانی این درگیری بود. نزاعی که با پیروزی و رضایت کامل مجلسی‌ها به پایان رسید.

 

بهانه کوچک برای یک دعوای بزرگ

یکی از این موارد که مورد اعتراض شدید نمایندگان قرار گرفته بود این بود که فرمانداران از حضور و همراهی با نمایندگان در برنامه‌هایی با اهداف خاص یا هماهنگ‌نشده با استانداری اجتناب کنند. بند حساسیت‌برانگیز دیگر دستوری به این شرح بود که هرگونه انتصاب به سفارش نمایندگان را منع می‌کرد، همچنین آخرین بندی هم که مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفت محدودسازی ارتباط حوزه پارلمانی وزارت کشور و معاونت پارلمانی سایر وزارتخانه‌ها با فرمانداران بود که دستور داده شده بود این ارتباط‌ها منحصرا از کانال معاونان سیاسی استانداری پیگیری شوند. اما لغو این این بندها هم برای نمایندگان کافی نبود و تنها با برکناری رئیس ستاد انتخابات کشور بود که می‌توانست آنها را راضی کند. اتفاقی که سرانجام حدود دو ماه بعد از حضور وزیر کشور در مجلس افتاد تا به ابن ترتیب حرف مجلسی‌ها به کرسی نشسته باشد.

 

مسائل مهم‌تری برای پیگیری توسط مجلس وجود دارد

اگر به برخی از جزئیات بخشنامه معاون سیاسی وزیر کشور نقدهایی وارد باشد به‌شدت نامناسب با این اقدام صورت گرفت. اولین نقد جدی وارد به نمایندگان این بود که این حجم از واکنش منفی و تلاش برای لغو بخشنامه و برکناری غلامرضا، به هیچ‌وجه متناسب با اهمیت و بزرگی این مساله نبود. در شرایط فعلی کشور مسائل به غایت مهم‌تری وجود دارند که شایسته بود نمایندگان مجلس حتی درصدی از اهتمامی که برای برکناری غلامرضا داشتند، برای حل این مسائل صرف می‌کردند. در مطلبی که پیش‌تر با عنوان «مشاوره رایگان به مجلس: به مسائلی که ذی‌نفع نیستید هم واکنش بدهید» منتشر کرده بودیم به برخی از مهم‌ترین مسائلی که خوب است مجلس چنین حساسیتی را برای آنها خرج کند اشاره کرده بودیم.

 

عقب‌نشینی شائبه‌برانگیز دولت

علاوه‌بر مجلس دولت هم در واکنش به حواشی ایجادشده پراشتباه عمل کرد. اولین اشتباه را شاید بتوان ابلاغیه اصلاحی وزیر کشور دانست، حتی اگر بپذیریم که بخشنامه اولیه ایراداتی داشته، لغو بدون قید و شرط بندهای مهم آن پیام بسیار بدی به مردم مخابره می‌کرد. اما اشتباه بزرگ‌تر دولت و وزارت کشور برکناری غلامرضا بود. اگر مساله تنها این بخشنامه بوده که اکثر بندهای موثر آن ملغی شده بودند، پس چه نیازی به برکناری نفر اول ستاد انتخابات کشور آن هم تنها چند ماه مانده به اسفند وجود داشت.

 

عقب‌نشینی از اقدامات و تمهیدات درنظر گرفته شده برای جلوگیری از شائبه دخالت دولت در انتخابات را چگونه می‌توان به «همکاری» تعبیر کرد؟ مگر غیر از این است که دولت به‌عنوان مجری انتخابات باید بیش از همه بر عدم دخالت خواسته یا ناخواسته نیروهای دولتی در امور انتخاباتی حساس باشد؟ اگر دولت مدعی است که ملاحظات نمایندگان را درک و براساس آن عمل کرده است، پس چرا نمایندگان مجلس متقابلا چنین ملاحظاتی را درک نمی‌کنند؟ این درک و اقدام یک‌طرفه هرچه باشد نامش «همکاری» و «همدلی» نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.