در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت . چهارمین قسمت این مستند چگونگی پیروزی ناصر سهرابی و رقابت او با سید حمید حسن زاده را روایت می کند. انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب، ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار شد. جایی […]

در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت .

چهارمین قسمت این مستند چگونگی پیروزی ناصر سهرابی و رقابت او با سید حمید حسن زاده را روایت می کند.

انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب، ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار شد. جایی که جهانشاه دانش کاندید پیروز دور قبل تصمیم میگیرد به جای شرکت در حوزه انتخابیه خود، در حوزه انتخابیه اهوازحضور پیدا کند.

وی در گفتگو با کاندیداسنج دلایل خود را چنین بیان میکند:

نخست: نبود مدیران بومی در راس استان برای حل مشکلات منطقه.

دوم: میدان دادن به کاندیدای طوایف دیگر.

در واقع، دانش به گفته خودش به دنبال آن بود تا جای خالی مدیران بختیاری را با حضور در مجلس پر کند و همچنین از پتانسل ارای مردم بختیاری اهواز نشین که تقریبا بالای۴۰٪ بودند استفاده شود.

با کنار رفتن جهانشاه دانش از حوزه مسجد سلیمان هفتگل لالی و اندیکا، رقابت کرسی مجلس بین افراد مطرحی همچون ناصر سهرابی کاندیدای ناکام ۲ دوره ی قبل، امیدوار رضایی پزشک جوان مسجدسلیمانی و سید حمید حسن زاده هفتکلی شهردار خرمشهر برقرار بود.

در این کورس رقابت دکتر امیدوار رضایی کنار می رود .
سید حمید حسن زاده با رای بالاتر و ناصر سهرابی راهی دور دوم انتخابات می شوند.
رقابت بین سید حمید حسن زاده و ناصر سهرابی بالا می گیرد. بطوریکه پس از برگزاری انتخابات در دور دوم شمارش آرا تا ۳ روز بعد از رای گیری به طول می انجامد و باعث اعتراض مردم می‌شود.

برخی از راویان معتقداند که رقابت بسیار تنگاتنگی بین این دو کاندیدا صورت گرفت و تعدادی از صندوق آرای روستایی شمارش نشده بود که میتوانست نتیجه اتتخابات را عوض کند؛

رقابت به گونه ای نزدیک و نفس گیر بود که سید حمید حسن زاده با تقریبا ۸۰۰ رای کمتر و آرای باطله ای که بجای اسمش نام های مستعار همچون شهردار نوشته شده بود از رسیدن به صندلی مجلس جا می ماند.

در نهایت ناصر سهرابی با کسب ۴۰هزار و ۲۳۹ رای از مردم یعنی بیش از ۴۹درصد کل آراء پیروز و راهی مجلس میشود.

سهرابی متولد ۱۳۳۷ زاده نفت سفید مسجدسلیمان است. وی در شهر مسجد سلیمان تحصیلات خود را از ابتدایی تا دیپلم تکمیل کرده بود
و قبل از ورود به مجلس سمت های مدیریتی مختلفی در حوزه قضایی بر عهده داشت که به واسطه همین امر در جلس چهارم به عضویت کمیسیون اصل ۹۰ و۸۸ قانون اساسی در آمد. دوران نمایندگی سهرابی در سال ۱۳۷۵ پایان یافت.

سهرابی هم اکنون در سن ۶۱ سالگی بازنشسته قوه قضایه است و در تهران زندگی می کند.

  • نویسنده : محسن شهبازی
  • منبع خبر : kandidasanj.ir