در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت . اولین قسمت این مستند چگونگی پیروزی محمد فروغی در مقابل محمد روزبان را روایت میکند. دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور که مرحله اول آن در ۲۴اسفند ۵۸ و مرحله […]

در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت .

اولین قسمت این مستند چگونگی پیروزی محمد فروغی در مقابل محمد روزبان را روایت میکند.

دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور که مرحله اول آن در ۲۴اسفند ۵۸ و مرحله دوم آن در ۱۹ اردیبهشت ۵۹ برگزار شد را از نظر حضور طیف ها و جناح های سیاسی، متنوع ترین و سیاسی ترین دور انتخابات پارلمانی کشور قلمداد می کنند.
از جمله اقدامات جنجالی مجلس اول تصویب عدم کفایت سیاسی بنی صدر و تصویب آزادی گروگان های سفارت آمریکا است.
در این میان، دوره اول انتخابات پارلمانی در مسجدسلیمان با جنجال همراه بود. جایی که دو کاندیدای غیر بومی، محمد روزبان کاندیدای سازمان مجاهدین خلق یا همان منافقین و محمد فروغی رقابت نزدیکی با یکدیگر در حوزه مسجدسلیمان داشتند.
در دور اول محمد روزبان جواز ورود به مجلس را يافت اما به زودی در فضای رقابتی بین احزاب مختلف وايجاد تشنج های سیاسی، انتخابات مذكور بي اعتبار خوانده شد و محمد فروغي در نهایت از طریق انتخابات مياندوره اي با ۲۴۵۰۹ رای از کل ۳۰۳۰۸ رأی ماخوذه راهی مجلس شد.
محمدروزبان هم اكنون در خارج از كشور زندگي مي كند و اطلاعات بیشتری از وی در دست نیست. محمد فروغي هم که مدتی رئيس اداره اطلاعات قم بوده هم اکنون در زادگاه خود شهر نراق اراک مسئولیت حوزه علمیه این شهر را بر عهده دارد.

  • نویسنده : محسن شهبازی
  • منبع خبر : kandidasanj.ir