در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت . دومین قسمت این مستند چگونگی پیروزی محمد شینی مصطفی( محمد شهنی ) در مقابل محمدفروغی را روایت میکند. انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ در بحبوحه جنگ عراق […]

در این  مجموعه ی مستند به معرفی کاندیدا و چگونگی رقابت های انتخاباتی در رسیدن به صندلی مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت .

دومین قسمت این مستند چگونگی پیروزی محمد شینی مصطفی( محمد شهنی ) در مقابل محمدفروغی را روایت میکند.

انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ در بحبوحه جنگ عراق علیه ایران برگزار شد. انتخاباتی که در مسجدسلیمان مانند دور اول با جنجال همراه بود.

جایی که رقابت اصلی میان محمد فروغی نراقی نماینده ی دور اول و محمد شینی مصطفی کاندیدای جوان مسجد سلیمانی در جریان بود.

محمد شینی یک فرهنگی با لیسانس آموزش و پرورش بود که مدتی رئیس کمیته انقلاب شد، پس از آن به ریاست سازمان آب مسجدسلیمان منصوب گردید و به واسطه خدمت رسانی و ارتباط با مردم از محبوبیت فروانی برخوردار شده بود.
در نقطه مقابل محمد فروغی ضعف بزرگی داشت و آن هم حضور کم رنگ و عدم ارتباط با اقوام و اقشار مختلف منطقه بود.

در دور دوم انتخابات مجلس بسیاری از کاندیدای بومی که در دور اول نیز حضور داشتند از جمله علی امامی، ملک مکوندی، ستار بهوند و… همگی به نفع محمد شنی از دور قابت کنار رفتند؛ اما همچنان مسئولین غیر بومی که غالبا در راس امور بودند به شینی روی خوش نشان نمی دادند. با این حال، در نهایت نتوانستند مقابل عزم و خواست مردم مسجدسلیمان بایستند و شینی با کسب ۶۷٪ آرا در انتخابات دور دوم پیروز شد.

اما پیروزی محمد شینی توسط غیربومی ها به چالش کشیده شد و وی به اتهاماتی از جمله ارتباط با منافقین، فساد اخلاقی و رساندن سلاح گرم به منافقین بازداشت شد.

غیربومی ها پیروزی شینی را آغاز کوچ خود از مسجدسلیمان قلمداد می کردند.

در نهایت محمد شهنی پس از گذشت ۲۱ روز در سلول انفرادی از تمام اتهامات وارده تبرئه می شود. اما او را بدون اجازه حضور در میان مردم شهر یکسره راهی تهران و مجلس می کنند.

اما این پایان مقاومت دست های پشت پرده مسجد سلیمان نبود. آنها حتی پس از ورود محمد شهنی به مجلس تلاش می کنند تا وی موفق به کسب اعتبار نامه حضور در مجلس نشود؛ اما باز هم محمد شهنی با شجاعت و سخنوری خود آنان را ناکام میگذارد و موفق به کسب اعتبار نامه می شود.

شاید این سوال مطرح شود چرا این همه مقاومت در برابر یک جوان بومی و شایسته انجام شد ؟

مسئولین غیر بومی از آغاز انقلاب تا بحبوحه ی جنگ چهره ترسناکی از مردم منطقه برای انقلابیون مرکز نشین ترسیم کرده بودند و مردم مسجد سلیمان، لالی و دیگر مناطق را توده ای و ضد انقلاب می خواندند تا مبادا فردی شایسته و بومی رشد کند و منافع شان با خطر مواجه شود.

این هجمه ها بگونه ای بود که محمد شینی می گوید در سالن غذا خوری مجلس دیگر نمایندگان از نشستن در کنار من امتناع می کردند و در آن زمان دوسال طول کشید تا من به مسئولان مرکزی ثابت کنم مردم مسجد سلیمان مسلمان اند و با انقلاب مشکلی ندارد.

در نهایت اینکه، محمد شهنی که هم اکنون در تهران زندگی می کند، داستان پر فراز و نشیبی نیز در دور سوم مجلس داشته که در قسمت بعد برای ثبت در تاریخ به آن خواهیم پرداخت.

  • نویسنده : محسن شهبازی
  • منبع خبر : kandidasanj.ir