تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۲۸
کد خبر : 3413

علی مطهری از دلایل ثبت نام در انتخابات پرده برداشت

علی مطهری از دلایل ثبت نام در انتخابات پرده برداشت
تایید صلاحیت برای انتخاب کافی نیست چون اگر مردم امیدوار به اصلاح نباشند و مجلس را کاره‌ای ندانند نمی‌آیند. رای آوری من و امثال من منوط به مشارکت بالای مردم است.

کاندیداسنج | در حالی که تصور می‌شود چهره های اعتدال‌گرا یا اصلاح‌طلب یا مستقل به دلایل مختلف چندان از پیش ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه استقبال نکرده‌اند و شاهد رقابت در درون اردوگاه اصول‌گرایان خواهیم بود پیش ثبت‌نام علی مطهری نماینده و نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار گرفته است.

 

خود او البته تایید صلاحیت را برای رای آوری کافی نمی‌داند و می‌گوید اگر میزان مشارکت مردم بالا نباشد او و امثال او اگر هم تایید شوند چه بسا موفق به ورود به مجلس نشوند.

 

فرزند ایدئولوگ جمهوری اسلامی شرط مشارکت مردم در انتخابات را این می‌داند که حس کنند دولت تنها شعار نمی‌دهد و به فکر بهبود زندگی مردم است و حس نکنند که مجلس دیگر کاره‌ای نیست و به جای آن نهادهای دیگر قانون گذاری می‌کنند.

 

در این فضای مه آلود طبعا این پرسش شکل می گیرد که با کدام انگیزه و امید وارد این عرصه شده است؟  علی مطهری به این پرسش چنین پاسخ داده است:

 

« افرادی مانند من که نسبتی با شخصیت های طراز اول انقلاب دارند نمی توانند نسبت به آینده و سرنوشت انقلاب اسلامی بی تفاوت باشند. ما فکر می کنیم هنوز هم می توان اصلاح کرد و تا آنجا که می توانیم باید وارد شویم و برخی انحرافات را اصلاح کنیم. به فکر آبروی خودم هم نیستم. نمی توانیم تنها نظاره گر باشیم و ببینیم زحمات امام خمینی و شهید مطهری و شهدای دیگر از بین برود یا انحرافاتی پدید آید. تا آنجا که می توان باید وارد شد.

 

 

من وارد شدم و نمی دانم مرا تایید می کنند یا مثل نوبت گذشته رد می کنند.اگر رد کنند به وظیفه خود عمل کرده ایم و اگر هم تایید کنند انتخاب ما به مشارکت مردم بستگی دارد.

 

 

اگر مشارکت مردم قابل قبول باشد امکان رای آوری امثال ما هست ولی اگر حضور مردم گسترده نباشد و تنها تیپ خاصی بیایند و به لیست مشخصی رای بدهند ممکن است امثال ما رای نیاوریم ولی ما باید به وظیفه خود عمل کنیم. با این همه مشارکت در انتخابات مهم است و روی  حسابی که دنیا برای ایران باز می کند تاثیر گذار است.چرا که برخوردشان مطابق با مشارکت مردم خواهد بود.»

 

وی در ادامه یادآور می‌شود: «درست است که بسیاری از مردم اعتراضات و ناراحتی هایی دارند اینها به جای خود ولی به خاطر آبروی جمهوری اسلامی باید برای افزایش مشارکت کوشید تا برخی معضلات کشور از این طریق حل شود. ممکن است برجام را به این وسیله حل کرد. آمریکایی ها و غربی‌ها در صورت مشارکت بالا حساب بیشتری روی ایران باز می‌کنند. بنا‌بر این ثبت نام من در وهله اول انجام وظیفه است و دوم برای این که باید دنبال اصلاح امور هم باشیم.»

 

 

نایب رییس مجلس پیشین درباره پیش شرط های مشارکت بالای مردم در انتخابات هم می گوید: «یکی این که دولت نشان دهد به دنبال بهبود وضع معیشت مردم است و مردم احساس کنند شتاب گرانی ها کاهش یافته و افق روشنی برای آینده وجود دارد نه آن که مثلا شعار سر دهند که تحریم را نعمت می‌دانیم و اصرار داریم مسایل را بی برجام حل کنیم و در تحریم‌های بانکی غوطه‌ور باشیم. این حرف‌ها را بگذارند کنار تا مردم احساس کنند دولت به دنبال بهبود وضع زندگی مردم است. همچنین باید روابط خارجی را اصلاح کنند. البته اقداماتی شده مثل بهبود رابطه ما با عربستان و برخی دیگر از کشورهای اسلامی. عضویت اخیر ایران در بریکس هم اقدام مثبتی است و این هم نتیجه بهبود روابط است. از جنگ با دنیا باید دست کشید. از این آمریک‌ستیزی افراطی باید دست برداشت. از افتادن در دامان روسیه هم باید خود را نجات دهیم و به جای شرق‌گرایی به سیاست نه شرقی نه غربی برگردیم و البته به این معنی که توازنی بین شرق و غرب ایجاد کنیم. »

 

به گفته او «این کارها باید انجام شود  تا مردم احساس کنند کارها عاقلانه انجام می‌شود نه آن که فقط شعار سر داده می‌شود. در یک کلمه از شعار زدگی دور شویم و مطابق عقل عمل کنیم.»

 

اشارات مطهری به برجام و ضرورت احیای آن در حالی است که گفته می شود با پیوستن به بریکس موضوع برجام منتفی شده است.

 

او  اما معتقد است: «همین بریکس هم بدون برجام و اف‌ای‌تی‌اف دستاورد چندانی برای ما نخواهد داشت. بنا بر این باید کار را از اساس درست کرد. با شعار کار درست نمی شود. این که به خاطر کینه از روحانی و ظریف حرف بی‌مبنا بزنیم که بدون برجام و اف‌ای‌تی‌اف داریم چنین می‌کنیم. چرا باید مردم سختی‌های غیر ضروری را تحمل کنند؟ از این رو  دولت باید اقدام کند و شورای نگهبان هم باید درست عمل کند و مثل نوبت قبل مامور معذور برخی نهادها نباشد و خود تصمیم بگیرد.»

 

به اعتقاد نماینده چند دوره گذشته که هر بار هم با رای بالا وارد مجلس شده تنها کسانی که فساد بزرگ اخلاقی و مالی دارند باید رد صلاحیت شوند نه این که به صرف انتقاد افراد را  رد و تنها افراد مطیع و گاه اهل تملق را تایید کنند. چهره‌های مستقل و آزاده را باید تایید کرد تا بیایند در مجلس حرف بزنند. حتی گاهی بر خلاف سیاست نظام صحبت کنند. چه اشکالی دارد؟ خود رهبری گفتند اگر کسی در موضوعی با من مخالف بود باید بتواند حرف خود را مطرح کند.»

 

 

با این حال تصریح می کند:  «ولی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و شورای نگهبان به شیوه دیگری عمل می‌کنند و این دو گانگی بسیار بد است و باید حل شود. اگر شورای نگهبان از ورود افراد مستقل وحشت نداشته باشد خیلی از مشکلات حل خواهد شد. مردم باید کاندیداهای مورد نظر خود را در بین نامزدها ببینند و بیابند تا رای دهند. وقتی کاندیدای مورد پسند خود را نبینند خیلی از مردم نمی‌آیند.»

 

نکته پایانی که نماینده پیشین مردم تهران در مجلس بر آن انگشت می گذارد بازگشت مجلس به جایگاه آن در قانون اساسی است. مطهری  تصریح می کند:

 

«در حال حاضر مجلس تا حد زیادی محدود شده و از حیز انتفاع افتاده است. خصوصا با تاسیس شورای عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام در واقع دو شورای نگهبان پیدا کرده ایم. یعنی شورای نگهبان دیگری شکل گرفته که مصوبه مجلس را بررسی می کند و می گوید با این سیاست مخالف است و جلوی آن را می گیرد. طی ۴۰ سال چنین چیزی اصلا نبود و دو سه سال است که ایجاد شده است. کاری که کامل خلاف قانون اساسی است زیرا هیچ نهادی جز شورای نگهبان نمی تواند مصوبه مجلس را بررسی کند تازه آن هم تنها درباره انطباق با شریعت و قانون اساسی نه از جهات دیگر. با این کار دست و بال مجلس بسته شده.

 

یا شورای عالی سران قوا که قرار بود موقت باشد به خاطر تحریم های ترامپ تا آنها را دور بزنند نه این که قانون گذاری کند و دخالت در کار مجلس داشته باشد. اما ادامه یافته و برای آن دبیرخانه هم درست کرده اند و گاه قانون گذاری می کند.

 

مطهری می گوید هم آن هیات و هم این شورا باید منحل شوند تا دست وبال مجلس باز شود. انطباق با سیاست‌های کلی را باید بر عهده خود نمایندگان گذاشت. حد اکثر این که نماینده‌ای از مجمع تشخیص در مجلس حاضر شود و موضع مجمع را منتقل کند نه آن که مصوبه را به آن هیات ببرند.

 

یکی از دلایل کاهش علاقه مردم به انتخابات این است که  احساس می‌کنند مجلس دیگر کاره‌ای نیست. در اعتراضات سال گذشته هم اگر نمایندگان اجازه داشتند سخن بگویند خیلی از مردم قانع می‌شدند. در حوادث آبان ۹۸ هم ما می‌خواستیم وزیر کشور را استیضاح کنیم اما نگذاشتند. به خاطر همین خیلی از مردم حس می‌کنند مجلس کاره ای نیست و به همین دلیل در انتخابات شرکت نمی‌کنند.»

 

و سرانجام این که:  «این تصور که از بیرون طراحی شده که چه کسانی وارد مجلس و چه کسی رییس شود خوب نیست. مجلس باید محل بحث باشد. یکی مخالفت مکند و دیگری پاسخ دهد. اگر مجلس زنده باشد صدای مردم در مجلس شنیده می‌شود نه در خیابان.»

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.