تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۲
کد خبر : 4212

آینده سیاسی رئیسی در خطر است؟

آینده سیاسی رئیسی در خطر است؟
شنیده می شود که محافل اصولگرایی و حلقه نزدیک به رئیس جمهور به او پیشنهاد داده اند که حوزه انتخابیه خود در انتخابات مجلس خبرگان از خراسان جنوبی(بیرجند) را تغییر ندهد و سفر اخیر رئیسی به این استان در راستای همین استراتژی تعریف می شود.

کاندیداسنج | براساس اخبار شنیده شده از محافل انتخاباتی ابراهیم رئیسی که در حال حاضر از حوزه انتخابیه خراسان جنوبی در مجلس خبرگان حضور دارد، برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان ششم با چالشی بزرگ روبروست.

برهمین اساس در محافل و تشکیلات مرکزی اصولگرایان بحث بر سر آن است که با توجه به عملکرد دوساله دولت سیزدهم خاصه در حوزه اقتصادی و دیپلماسی، نارضایتی هایی در افکارعمومی از یک سو و در بدنه اصولگرایان نسبت به عملکرد دولت از سوی دیگر ایجاد شده است و همین نارضایتی ها زمینه ساز ریزش رأی در بدنه حامیان دولت و شخص رئیسی شده است.

ریزش در «سازمان رأی رئیسی» این سیگنال را به محافل اصولگرایی داده است که در صورت کاندیداتوری رئیسی در انتخابات مجلس خبرگان باید بر سر انتخاب «حوزه انتخابیه» تهران یا خراسان جنوبی با وسواس و دقت بیشتری تصمیم گیری شود.

برهمین اساس با وجود آنکه برنامه ریزی ها بر روی حضور رئیسی در صدر لیست تهران اصولگرایان برای مجلس خبرگان بود اما احتمال منتفی شدن کاندیداتوری رئیسی از تهران درحال جدی شدن است.

 

خطر رأی پایین برای آینده سیاسی رئیسی

استدلال تحلیلگران آن است که در صورت حضور رئیسی در لیست تهران مجلس خبرگان و با توجه به ریزشی که در سازمان رأی او ایجاد شده است، حتی بر فرض راهیابی به مجلس خبرگان بعدی، رأی او پایین و معنادار خواهد بود.

این رأی پایین نیز می تواند آسیبی برای رئیسی نه تنها در انتخابات ۱۴۰۴ بلکه برای آینده سیاسی اش باشد و به نوعی انتخابات مجلس خبرگان ششم تبدیل به «وزن کشی سیاسی» خطرناک و پرهزینه ای برای رئیسی شود.

 

استراتژی جایگزین حلقه نزدیکان رئیسی برای انتخابات مجلس خبرگان ششم

برهمین اساس شنیده می شود که محافل اصولگرایی و حلقه نزدیک به رئیس جمهور به او پیشنهاد داده اند که حوزه انتخابیه خود از خراسان جنوبی(بیرجند) را تغییر ندهد و سفر اخیر رئیسی به این استان در راستای همین استراتژی تعریف می شود.

این حلقه تلاش دارد که در فاز اول کاندیداتوری رئیسی از خراسان جنوبی را تبدیل به یک پروژه فراخوان از سوی مردم بیرجند و دیگر شهرهای این استان کند و بعد از آن عدم تغییر حوزه انتخابیه رئیسی را نتیجه پاسخ مثبت دادن او به این فراخوان اعلام کند. حامیان این استراتژی معتقدند در صورت کاندیداتوری رئیسی از خراسان جنوبی، او رأی متدینین و طبقه مذهبی این استان را خواهد داشت و آسیبی از این بُعد به جایگاه سیاسی او وارد نخواهد شد.

از سوی دیگر شنیده می شود که این حلقه از اطرافیان رئیس جمهور و البته اصولگرایان حامی کاندیداتوری رئیسی از خراسان جنوبی در فاز دوم تلاش خواهند کرد با پمپاژ تبلیغاتی گسترده اینگونه وانمود کنند که رئیسی چون معتقد به دولت مردمی است، قرار است با همین نگاه دور از پایتخت و بازهم از خراسان جنوبی وارد انتخابات شود.

این استراتژی بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیتش، به نظر می رسد تنها راه فراری برای ابراهیم رئیسی خواهد بود و سازمان رأی او در ۱۴۰۴ از همین امروز نیز محل چالش جدی برای اصولگرایان و حامیانش است./خبرآنلاین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.