تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۲
کد خبر : 4091

اعتدالیون، اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل متحد می شوند؟/ برنامه لاریجانی چیست؟

اعتدالیون، اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل متحد می شوند؟/ برنامه لاریجانی چیست؟
اسفند ۱۴۰۲ سرنوشت خانه ملت دوازدهم روشن خواهد شد و اینکه کدام صندلی به کدام یکی از افراد و جریان‌ها برسد به دغدغه این روز‌های احزاب سیاسی تبدیل شده است.

کاندیداسنج | اسفندماه سال ۱۴۰۲ سرنوشت خانه ملت دوازدهم روشن خواهد شد. اینکه کدام صندلی به کدام یکی از افراد و جریان‌ها برسد به دغدغه داغ این روزهای احزاب بدل شده است؛ تا جایی که رویکردهای متفاوتی را برای برنده شدن در این کارزار انتخاب می‌کنند؛ برای مثال رویکرد ائتلاف ، رویکردی پر طرفدار و مسبوق به سابقه…

 

در انتخاب این رویکرد هم معمولا اصلاح طلبان تجربه بیشتر در آن دارند و پیش‌تر نیز برای جلب بیشتر آرای مردم در انتخابات به  آن روی آورده اند؛ برای مثال ائتلاف انتخاباتی با حسن روحانی در سال ۹۲ و ۹۴ آن هم درست  زمانی که نامزد‌های اصلاحات حضور داشتند، اما جریان اصلاحات نشان داد پیروزی برایش بیشتر از جریان اهمیت دارد و حال سوال اصلی این است که آیا اصلاح طلبان امسال نیز به ائتلاف می‌اندیشند یا رویکرد دیگری را اتخاذ خواهند کرد؟

 

ائتلاف انتخاباتی آری یا خیر؟ مسئله این است

مهرماه بود که محمدرضا خباز نماینده ادوار اصلاح طلب مجلس در این زمینه گفت:  اگر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای انتخابات مجلس دوازدهم ائتلاف کنند می‌توانند لیستی ۳۰ نفره در تهران ارائه دهند و افرادی مانند مسعود پزشکیان وارد مجلس دوازدهم شوند.از سویی ۵ حزب هم از جمله احزاب اعتماد ملی، کارگزاران سازندگی، مردم‌سالاری، ندای ایرانیان و حزب کار و خانه کارگر به کاندیداهایشان اعلام کردند که هرکس در خودش می‌بیند که برای حضور در انتخابات آمادگی دارد، شرکت کند. یعنی این ۵ حزب پیشنهاد دادند اگر کسی در خود آمادگی کاندیداتوری می‌بیند حضور یابد.بنابراین من پیش‌بینی می‌کنم که مثل انتخابات دور گذشته شود؛ یعنی اصلاح‌طلبان با عنوان مجموعه اصلاح‌طلبان در انتخابات با این حال و هوایی که نشان داده می‌شود، رسما کاندیدا برای همه کرسی‌های کشور نخواهند داشت، به جز همین ۵ حزب از اصلاح‌طلبان، این‌ها هم دور گذشته به صحنه آمدند، اما موفق به حضور در مجلس نشدند.

 

«کمال‌الدین پیرموذن»، چهره اصلاح طلب نیز در این زمینه معتقد است: باتوجه به پیش‌بینی‌های انجام شده ائتلافی با حضور «اعتدالیون» «اصلاح‌طلبان» و «اصولگرایان معتدل» تشکیل خواهد و در آرایشی که با حضور چهره‌های شناخته شده هستند وارد میدان خواهیم شد.

محمد قوچانی رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی گزارشی از دیدار اعضای این کمیته با حسن روحانی صحبت کرده و گفته است که کمیته سیاسی حزب کارگزاران در آینده قصد دارد به جز سران اصلاحات، جلسات همفکری و رایزنی با سران حداقل پنج حزب دیگر اتحاد ملت، اعتماد ملی،  توسعه ملی، حزب کار و نیز حزب اعتدال و توسعه برگزار کند. دیدارهایی که به نظر می‌رسد هدفی جز ائتلافات انتخاباتی در پی ندارد.

 

تا اینجای کار اگر قرار باشد مشت را نمونه خروار در نظر بگیریم، احتمال ائتلاف انتخاباتی اصلاح طلبان در این دوره نیز به قوت خود باقی است اما صحبت از این است که چه اسامی در این دوره از انتخابات به عنوان اسم ائتلافی دو جریان مطرح است؟

 

پزشکیان، لاریجانی یا روحانی؟ اصلاحات از کدام لیست حمایت می‌کند؟

در صحبت‌های خباز به نام پزشکیان اشاره شد؛ او که بنا به گفته ها در انتخابات مجلس نیز ثبت نام کرده یکی از گزینه‌هایی است که اگر موفق به عبور از شورای نگهبان شود به احتمال زیاد به عنوان یک گزینه مهم در میان دو طیف در نظر گرفته خواهد شد، با این حال صحبت از افراد دیگری نیز به میان آمده است.

 

اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی اعتماد ملی با تایید احتمال ائتلاف میان دو جریان به ما گفت که  در این دوره برخی از چهره‌های شاخص اصلاحات در انتخابات شرکت کرده اند و قطعا اگر ائتلافاتی شرکت بگیرد ائتلاف جریان اصلاحات با جریان اعتدال است که لاریجانی نیز در میان این طیف قرار دارد؛  احتمال این موضوع زیاد است و این گمانه زنی می تواند درست باشد، زمانی که ببینیم چه تعدادی از اصلاح طلبان تایید شده‌اند، تصمیم می گیریم تا مجلس از دست برخی جریان‌ها به ویژه طیف جبهه پایداری جدا شود و ائئلاف‌هایی در جهت حفظ مواضع صورت بگیرد.

لاریجانی رقیب اصلاحات نخواهد بود

سعید نور محمدی نیز در این باره به ما گفته است: تصور من این است که در انتخابات دو جریان خواهیم داشت جریانی که متکی بر عقلانیت و رویه‌های علمی هستند که جریان اصلاحات، اعتدالیون و اصولگرایان معتدل مانند آقای لاریجانی در این دست قرار دارند. این افراد دیگر از نظر گفتمانی با هم رقیب نیستند و اگر حاضر باشند در انتخابات شرکت کنند، می توانند در یک جریان و در یک لیست در انتخابات حاضر شوند. جریانی هم که معتقد به رویه‌های شبه علمی و محدود سازی آزادی‌ها و حقوق شهروندان است هم در قالب یک یا دو لیست اصولگرا و انقلابی ائتلاف خواهند کرد.

 

اسماعیل دوستی نماینده ادوار مجلس درباره ائتلاف‌های محتمل در انتخابات بیان کرد: ممکن است  جریان آقای لاریجانی، باهنر، حزب توسعه، خانه کارگر، کارگزاران و… به این نتیجه برسند که ائتلاف کنند و در تهران لیستی را ارائه دهند.

و حالا باید دید که در چند ماه آینده اصلاح طلبان چه رویکردی را برای انتخابات در پیش خواهند گرفت و قرعه به نام کدام لیست انتخاباتی خواهد افتاد.

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.