تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
کد خبر : 4172

ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس بیشتر این ۱۰ شغل را دارند/ کدام سنین ثبت نام بیشتری داشتند؟

ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس بیشتر این ۱۰ شغل را دارند/ کدام سنین ثبت نام بیشتری داشتند؟
در انتخابات ۱۴۰۲ کاندیداهایی با رده سنی ۳۰ تا۴۰ تنها ۲۸ درصد را به خود اختصاص داده اند.

کاندیداسنج؛ در انتخابات ۱۴۰۲ کاندیداهایی با رده سنی ۳۰ تا۴۰ تنها ۲۸ درصد را به خود اختصاص داده اند.

در انتخابات امسال قانون جدید پیش ثبت نام به تصویب رسید و در پی آن از تاریخ ۱۶ تا ۲۲ مرداد ماه کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس پیش ثبت نام خود را انجام دادند. در این مرحله حدود ۳۸ هزار نفر مجاز به ثبت نام نهایی شدند که مرحله اصلی ثبت نام‌ها از ۲۷ مهر ماه تا ۳ آبان به صورت سامانه‌ای انجام شد.

بر اساس آمار رسمی وزارت کشور تا پایان مرحله اصلی ثبت‌نام‌ها، ثبت‌نام ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر قطعی شد. این دوره از ثبت نام انتخابات به دلیل الکترونیکی بودن تمام مراحل آن خبری از شور و هیجان و حضور چهره های مشهور سیاسی در ساختمان وزارت کشور نبود.

این گروه سنی پیشتاز کاندیداها شدند

از جمله آمارهای جالب اعلام شده از سوی وزارت کشور، سهم رده های سنی مختلف در بین ثبت نام کنندگان انتخابات است. در انتخابات ۱۴۰۲ رده سنی ۳۰ تا۴۰ تنها ۲۸ درصد را به خود اختصاص داده و ثبت نام کنندگان۴۰ تا۵۰ ساله با ۳۷ درصد، بیشترین سهم را دارند. همچنین ۲۶ درصد ثبت نام کنندگان ۵۰ تا ۶۰ ساله هستند و رده سنی ۶۰ تا ۷۵ ساله هم تنها ۹ درصد را شامل می شود.

اما سال ۹۸ هر رده سنی چه سهمی داشته است؟ براساس آمارهای رسمی وزارت کشور از انتخابات مجلس یازدهم که به صورت درصد نه تعداد اعلام شده، آمده است؛ در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال ۵۷۲۲ نفر و در رده سنی ۴۰ تا ۵۰ سال: ۵۴۸ نفر ثبت نام کرده اند. همچنین رده سنی ۵۰-۶۰ سال، ۳۵۶۷ نفر، ۶۰ -۷۰سال، ۷۸۷ نفر و ۷۰-۸۰ سال، ۶۱ نفر ثبت نام کننده داشته است.

۱۰ شغل برتر ثبت نام کنندگان انتخابات

آمارهای وزارت کشور از ثبت نام کنندگان به تفکیک شغل حکایت از آن دارد که در دوازدهمین دوره انتخابات شغل های کارمند، بازنشسته، فرهنگی، آزاد، استاد دانشگاه، وکیل، قاضی، نماینده مجلس، پزشک، نظامی و روحانی ۱۰ شغل نخست داوطلبان انتخابات مجلس ۱۴۰۲ بوده است.

در انتخابات مجلس یازدهم این تفکیک با کلمات و ادبیاتی دیگر اعلام شده ولی براساس آمارها به تفکیک شغل آمده بود، فرهنگی: ۱۸۷۸نفر، پزشک: ۴۸۵ نفر، استاد دانشگاه: ۱۶۷۵نفر، بازنشسته: ۱۶۰۰نفر، نظامی:۹۰ نفر، نماینده مجلس:۲۲۷نفر، کارمند: ۵۴۶۴ نفر، بیکار: ۲۸۹ نفر، آزاد: ۲۰۶۹ نفر، روحانی: ۲۸۳ نفر، وکیل یا قاضی: ۵۱۴نفر، سایر: ۱۱۰۵نفر بوده اند.

در واقع کارمندها همچنان دست بالا را در بین رده های شغلی علاقمند به حضور در پارلمان دارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.