تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵
کد خبر : 3003

جلسه نوبت صبح مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات

جلسه نوبت صبح مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات
بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مهمترین دستور کار جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه) هفدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

کاندیداسنج؛ بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مهمترین دستور کار جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه) هفدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی است.

جلسه علنی نوبت صبح مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و ادامه بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در جریان بررسی های مربوط به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با تصویب نمایندگان مراجع ذی صلاح موظف شدند در صورت وقوع تخلف های انتخاباتی حداکثر یک ماه پس از پایان فرآیند انتخابات به تخلف رسیدگی کنند.

همچنین با پیشنهاد محمد مهدی مفتح مبنی بر حذف ماده ۱۳ این طرح موافقت شد و بر این اساس نمایندگان با کاهش زمان استعفای مدیران و افراد برای ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

با تصویب ماده ۱۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات،‌ اعضای هیأت اجرائی مرکزی انتخابات مجلس شورای اسلامی را تعیین و در مصوبه ای دیگر وظایف هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس را مشخص شدند.

در جریان بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، نمایندگان در مصوباتی روند تعیین معتمدان هیأت اجرائی مربوط به شهرستان‌ ها روند تعیین معتمدان مردمی هیات اجرایی مرکزی انتخابات و روند تعیین معتمدان مردمی هیات اجرایی مرکزی انتخابات را مشخص کردند.

همچنین با تصمیم نمایندگان مقرر شد که داوطلبان نمایندگی مجلس باید ظرف مدت هفت روز از تاریخ انتشار دستور شروع ثبت نام به ‏وسیله‏ وزارت‏ کشور، به سامانه الکترونیکی که وزارت کشور جهت ثبت‌نام اعلام کرده است، مراجعه و ضمن تکمیل پرسشنامه‏ مخصوص اعلام داوطلبی، مدارک و گواهینامه‌های مربوط را بارگذاری و شناسه رهگیری اخذ کنند.

در بند دیگری مقرر شد که حداقل یک ماه قبل از برگزاری انتخابات از رای دهندگان به صورت الکترونیکی ثبت نام شود تا شعبه اخذ رای خود را اعلام کنند.

تعیین شرایط انتخاب اعضای هیات‌های نظارت و اجرایی، هیات‌های بازرسی وزارت کشور و شورای نگهبان، ناظران شورای‌ نگهبان، اعضای شعب و نمایندگان فرماندار و بخشدار برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از دیگر مصوبات امروز نمایندگان در این رابطه بود.

جلسه نوبت صبح مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات

در ادامه بررسی های مربوط به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس،‌ نمایندگان وزارت کشور را مکلف کردند تا ستادی تحت عنوان ستاد انتخابات کشور با وظایف مشخص تشکیل دهد.

همچنین وزیر کشور موظف شد ۱۱۰ روز قبل از شروع ثبت نام الکترونیکی موضوع ماده (۴۵) این قانون، دستور شروع فرآیند انتخابات را صادر کند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

نیکزاد در پاسخ به علی بابایی:‌ اسم هیچ نماینده‌ای به‌عنوان تحویل‌گیرنده خودرو به هیات نظارت داده نشده/درویشیان هم تکذیب کرد

حسینی‌کیا: در نرخ خرید تضمینی گندم تجدید نظر شود

نقدعلی: نتایج بررسی کمیسیون اصل ۹۰ درباره ادعای واگذاری خودرو به نمایندگان اعلام شود

دلخوش: جلوی انتشار اسامی جعلی نمایندگان تحویل گیرنده خودرو را بگیرید

تاکید دو نماینده بر فرصت دادن به «علیرضا بیگی» برای ارائه توضیح

جلسه نوبت صبح مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات

در ابتدای جلسه امروز هم،‌ محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود درباره ادعای واگذاری خودرو به نمایندگان گفت: به کمیسیون اصل ۹۰، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و حراست مجلس مأموریت داده شد که موضوع واگذاری خودرو به دستگاه های مختلف از جمله مجلس را با دقت مورد رسیدگی قرار دهند و در صورتی که هرگونه واگذاری به صورت غیر قانونی وجود داشت مطابق با اختیارات مجلس اقدام قانونی انجام شود.

نمایندگان مجلس از ابتدای صبح امروز به بررسی جزییات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس پرداختند و برخی از مواد آن را به تصویب رساندند و ادامه بررسی مواد طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به جلسه علنی نوبت بعدازظهر موکول شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.