تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۸:۳۰
کد خبر : 3173

چند درصد از ثبت نامی های انتخابات مجلس زن هستند؟+ درصد مدارک تحصیلی داوطلبان و سن

چند درصد از ثبت نامی های انتخابات مجلس زن هستند؟+ درصد مدارک تحصیلی داوطلبان و سن
استقبال بانوان از داوطلبی در انتخابات مجلس دوازدهم کمی بیشتر از انتخابات سال ۹۸ است.

کاندیداسنج | آمار تفکیکی از پیش‌ثبت‌نام‌ انتخابات مجلس؛ بانوان ۲ درصد بیشتر از دوره گذشته وارد میدان شدند.

مهلت پیش‌ثبت‌نام در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلاامی به پایان رسید.بررسی مدارک متقاضیان در ستاد انتخابات کشور آغاز شده و اگر این مدارک نقصی نداشت به ثبت احوال، فراجا، دادستانی، وزارت خارجه، سازمان امور استخدامی، وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ارسال می‌شود تا این اطلاعات و مدارک صحت سنجی شود. این دستگاه‌ها باید در یک ماه پاسخ خود را برای صحت یا عدم صحت این مدارک اعلام کنند. یک ماه فرصت پاسخگویی به استعلام‌ها را دارند.

پیش ثبت‌نام از روز ۱۶ مرداد آغاز و در روز ۲۲ مرداد به پایان رسید. داوطلبان در این هفت روز از ساعت ۸ تا ۱۸ فرصت داشتند به سامانه‌ای که وزارت کشور معرفی کرده بود مراجعه و مدارک خود را بارگذاری کنند.

تعداد ثبت‌نام‌ها به تفکیک روزها:

بیشترین استقبال از ثبت‌نام در روز آخر انجام شد و ۱۳ هزار و ۲۳۴ نفر در انتخابات ثبت‌نام کردند. در روز اول ۷ هزار و ۶۶۹ نفر، در روز دوم ۶ هزار و ۲۴۷ نفر، در روز سوم ۴ هزار و ۳۴۹ نفر، در روز چهارم ۴ هزار و ۳۴۹ نفر و در روز ششم ۷ هزار و۸۸۲ نفر ثبت نام کردند. مجموع داوطلبان به عدد ۴۸ هزار و ۸۴۷ نفر رسید. در انتخابات سال ۹۸ بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت نام کرده بودند.

جنسیت داوطلبان:

۱۴ درصد متقاضیان زن و ۸۶ درصد مرد هستند. بانوان ۲ درصد بیشتر از دوره گذشته انتخابات، ثبت‌نام کرده‌اند.

استقبال بانوان از انتخابات در استان‌های البرز، تهران، قزوین، خرسان رضوی و خراسان شمالی بیشتر از سایر استان‌ها بوده است. در البرز ۲۰ درصد، در تهران۱۸ درصد، در قزوین ۱۷ درصد، در خراسان رضوی ۱۶ و در خراسان شمالی ۱۶ درصد متقاضیان بانوان هستند. در مقابل در استان کهگلویه و بویر احمد ۵ درصد، در ایلام ۷ درصد، در اردبیل ۸ درصد، در کردستان و خوزستان فقط ۹ درصد متقاضیان خانم هستند.

فراونی سن داوطلبان:

۳۵ درصد از داوطلبان بین ۳۰ تا ۴۰ سال ، ۳۶ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال، ۲۲ درصد بین ۵۰ تا ۶۰ سال و ۶ درصد بین ۶۰ تا ۷۵ سال دارند.

مدرک تحصیلی داوطلبان:

۷۰درصد متقاصیان دارای کارشناسی ارشد، ۳ درصد حوزوی، ۱۶ درصد دکترا و ۱۱ درصد دارای مدرک کارشناسی با سابقه ایثارگری و نمایندگی مجلس هستند.

متقاضیان با سابقه نمایندگی

بیش از هزار نفر از نمایندگان ادوار مجلس در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند. ۵۱۱ نفر از داوطلبن سابقه نمایندگی در ادوار نهم، دهم و یازدهم را دارند. تا ساعت ۱۴ آخرین روز پیش ثبت‌نام، ۲۴۵ نماینده مجلس یازدهم ثبت‌نام کرده بودند.

بیشترین رقابت‌ برای کرسی مجلس

در استان‌های البرز، تهران، قم، خراسان رضوی و یزد رقابت سنگینی برای کسب کرسی مجلس شکل گرفته است.

در استان البرز برای هر کرسی ۴۳۰ نفر، در استان تهران برای هر کرسی ۲۸۲ نفر،  در استان قم ۲۵۴ نفر برای هر کرسی، در خراسان رضوی برای هر کرسی ۱۷۹ نفر و در یزد برای هر کرسی ۱۷۸ نفر رقابت می‌کنند.

این آمار فقط مربوط به مرحله پیش‌ثبت‌نام است. متقاضیانی که مدارک آنها به تایید برسد در فاصله روزهای ۲۷ مهر تا۳ آبان در مرحله ثبت‌نام نهایی شرکت می‌کنند و بررسی صلاحیت آنها از این مرحله توسط شورای نگهبان آغاز خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.