تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۷
کد خبر : 6379

ظریف:

بسیار آرزومندانه است که بتوانم از این مجلس حتی رأی اعتماد بگیرم

بسیار آرزومندانه است که بتوانم از این مجلس حتی رأی اعتماد بگیرم
ظریف، وزیر سابق امور خارجه در در کلاب هاوس ایران من اظهار داشت که تحریم انتخابات باعث نمی‌شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید.

کاندیداسنج| ظریف، وزیر سابق امور خارجه در در کلاب هاوس ایران من اظهار داشت که تحریم انتخابات باعث نمی‌شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید.

اظهارات وی به شرح زیر است:برخی می گویند چون انتخابات های قبلی را تحریم کردیم، به پزشکیان اجازه ورود داده شد؛ اینگونه نیست.

فکر نکنیم همه محاسبات صاحبان قدرت درست است. آمریکا هم در حمله به عراق و افغانستان بعد از 20 سال محاسباتش غلط بود و خروجش از افغانستان را از طالبان گدایی کرد.زمامداران، زیاد اشتباهات محاسباتی می کنند.

پس(تحریمی ها) برای خودشان نوشابه باز نکنند! تحریم انتخابات به جایی نرسید و ترکیب مجلس را به جایی رساند که من نمی توانم با آن کار کنم. البته شاید خیلی ها بتوانند کار کنند، اما من ویژگی هایی دارم که به دلیل آنها بود که کاندیدا نشدم.

تحریم، این پیام را به خارجی ها می دهد که دیگر حمایت خارجی ندارند. این عدم حمایت هم باعث نمی شود کسانی که در خارج هستند با سلام و صلوات بیایند؛ آنها ابزار فشار هستند.

تحریم انتخابات باعث نمی شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید؛ این خاصیت جهان پساقطبی است. من در حال نگارش کتابی در این زمینه هستنم. البته دوستان اندیشمندی هم هستند که مخالف دیدگاه من هستند.تحریم انتخابات باعث می شوند آنها ببینند می توانند تحریم را به ما تحمیل کنند.

به کسانی که سخنرانی مرا در کاشان به هم زدند گفتم کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می روید؟

تحریم انتخابات باعث حاکم شدن خالص سازان می شود تا عده دیگری را خانه نشین کنند.وقتی فرد سالمی به میدان آمده چرا تحریم کنیم؟! شما می گوید 5 درصد اثر دارد؟! حتی اگر اینگونه هم باشد بهتر از صفر درصد یا بدتر شدن وضعیت است.

در مورد برجام هم گفتم که به برجام نمره 100 ندهید؛ نمره 5 دهید! بیایبد همین 5 درصد را تبدیل به دستاورد نقد کنید. اما این کار را نکردیم.پس اگر فرض می کنیم با تحریم پیامی را به کسی می دهیم، ببینیم که چه چیزی را به دست می آوریم؟ جز اینکه همان کسانی که از آنها دلخور هستید 4 سال یا 8 سال -یا با توجه به تحولات سالهای اخیر حتی بیشتر-حاکم شوند؟!

دکتر پزشکیان دنبال هرج و مرج، تنش و جنجالی نیست. اینهایی که سخنرانی ها را به هم می زنند از ستادهای دیگر هستند.

هراس افکنی یک بازی است و می گویند ظریف گفته 9 تیر پزشکیان رئیس جمهور است. بله من ابراز امیدواری کردم اما به این معنا نیست که اگر نشود به خیابان می ریزیم. فتنه را آنها یی درست می کنند که این توییت ها را می زنند.

من عضو هیچ ستادی نیستم و با توجه به فرصتی که شکل گرفته وارد صحنه شدم. هیچ آرزویی جز اینکه «استاد تمام» شوم ندارم و دنبال هیچ پست و مقامی نیستم.

خیلی فرق می کند که مسعود پزشکیان در پاستور و شورای عالی امنیت ملی و جلسه با رهبری بنشیند یا سعید جلیلی من با تک تک سلول هایم این تفاوت را درک می کنم و می دانم چقدر برای کشور خطرناک است.

بعید بدانم بتوانم با این مجلس کار کنم و بسیار آرزومندانه است که بتوانم از این مجلس حتی رأی اعتماد بگیرم. علی القاعده از من مشورت خواهند خوداست و من در خدمتشان هستم در این 3 سال از من و عراقچی و تخت روانچی هیچ مشورتی نخواستند.

البته یکبار شهید رئیسی به من تلفن کرد و احوالپرسی کرد. ایشان آنقدر اهل انسانیت داشت که با کسی که رفیق بود تماس میگرفت و احوالش را می پرسید.

اگر آقای جلیلی انتخاب شود از همین دانشگاه هم مرا اخراج می کنند. قالیباف را نمی دانم! البته آقای جلیلی، شوخی می کنم!

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.