تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۸:۰۰
کد خبر : 6196

زاکانی و قاضی زاده در صف اول «انصراف» /دوقطبی قالیباف – پزشکیان یا قالیباف – جلیلی؟ /پورمحمدی در دوراهی ماندن و رفتن

زاکانی و قاضی زاده در صف اول «انصراف» /دوقطبی قالیباف – پزشکیان یا قالیباف – جلیلی؟ /پورمحمدی در دوراهی ماندن و رفتن
یک هفته از تبلیغات انتخاباتی کاندیداها می گذرد و سوال مهم این است که آیا همه تا پایان مسیر این انتخابات در صحنه خواهند ماند یا شاهد انصراف یک یا چند کاندیدا خواهیم بود؟

کاندیداسنج| یک هفته از تبلیغات انتخاباتی کاندیداها می گذرد و سوال مهم این است که آیا همه تا پایان مسیر این انتخابات در صحنه خواهند ماند یا شاهد انصراف یک یا چند کاندیدا خواهیم بود؟

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یک سال زودتر از موعد درحال برگزاری است، انتخاباتی که یک سوی آن ۵ کاندیدای اصولگرا حضور دارند و سوی دیگرش یک کاندیدای اصلاح طلب.

در چنین فضایی که رقابت در اردوگاه اصولگرایان بین ۵ کاندیدا شدت گرفته و البته تنها کاندیدای جریان اصلاحات حمایت اعتدالیون را کنار خود دارد.

آیا دوقطبی در انتخابات ۱۴۰۳ شکل خواهد گرفت؟»، «آیا کاندیداها تا انتها در صحنه می مانند یا برخی ها انصراف می دهند و نقش کاندیدای پوششی را ایفا خواهند کرد؟ »، «آیا انتخابات دو مرحله ای می شود؟» و ….

دوقطبی انتخاباتی بعید نیست؛ و شاید هم سه قطبی!

اکثر چهره های سیاسی حاضر در این نظرخواهی، معتقد به شکل گیری دوقطبی در چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری هستند، آنچنان که میرلوحی بر دوقطبی بین پزشکیان و قالیباف تاکید می کند و حسین کنعانی مقدم چهره اصولگرا معتقد است «اگر تعدد کاندیداها در اصولگرایان ادامه پیدا کند دوقطبی پزشکیان و قالیباف خواهد بود. ولی اگر بخشی از اصولگرایان به نفع قالیباف کنار روند دو قطبی بین جلیلی و قالیباف می شود.»

موسی غضنفرآبادی چهره حامی قالیباف اما اعتقادی به دوقطبی در این انتخابات ندارد اما رسول منتجب نیا فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که نه دو قطبی بلکه سه قطبی میان مسعود پزشکیان، سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف شکل خواهد گرفت.

زاکانی انصراف می دهد یا قاضی زاده؟ /پورمحمدی هم شاید کنار برود

اما در میان ۶ کاندیدای تأیید صلاحیت شده انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری آیا کاندیدا یا کاندیداهایی هستند که انصراف دهند؟

انصراف زاکانی به مثابه انتخابات ۱۴۰۰ یکی از احتمالاتی است که از سوی برخی چهره ها مطرح می شود و البته امیرحسین قاضی زاده نیز در لیست انصرافی ها قرار دارد.

همچنین برخی چون محمد هاشمی، محمود میرلوحی، رسول منتجب نیا، محمدعلی پورمختار و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی انصراف و کناره گیری مصطفی پورمحمدی را هم محتمل دانسته اند.

حسن بیادی تنها فعال سیاسی بود که گفت مسعود پزشکیان هم احتمال دارد انصراف دهد.

کدامیک «کاندیداها پوششی» هستند؟

«کاندیدای پوششی» نیز کلیدواژه ای است که در این انتخابات به کررات مطرح می شود. برخی سیاسیون چون جعفرزاده و منتجب نیا علیرضا زاکانی و امیرحسین قاضی زاده را کاندیداهای پوششی می دانند که ممکن است به نفع دوکاندیدای شاخص تر این جریان یعنی جلیلی و قالیباف کناره گیری کنند.

اما با توجه به اینکه قالیباف یا جلیلی قدرت اجماع سازی به مثابه سال ۱۴۰۰ را ندارند برخی نیز پیش بینی کرده اند هیچ کاندیدایی انصراف ندهد و نقش «پوششی» را ایفا نکند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.