تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۱
کد خبر : 5577

زنان منتخب مجلس دوازدهم را بهتر بشناسید/ ۷ نفر منتظر نتایج اردیبهشت

زنان منتخب مجلس دوازدهم را بهتر بشناسید/ ۷ نفر منتظر نتایج اردیبهشت
ستاد انتخابات کشور نتایج نهایی شمارش آرای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را در ۲۰۸ حوزه انتخابیه اعلام کرد که بر این اساس ۱۱ نماینده زن به بهارستان راه یافتند.

کاندیداسنج| فرایند انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری (۱۱ اسفند) برگزار شد و با پایان اعلام نتایج نهایی توسط ستاد انتخابات کشور طی امروز – دوشنبه چهاردهم اسفندماه – ۲۴۵ نفر در مرحله نخست انتخابات، منتخب مردم شدند و انتخابات ۲۱ حوزه نیز برای تعیین ۴۵ نماینده دیگر به دور دوم کشیده شد.

اما از بین ۲۴۵ نامزد راه یافته به مجلس دوازدهم شورای اسلامی، ۱۱ زن توانسته‌اند آرای لازم را برای حضور در بهارستان کسب کنند که این ۱۱ منتخب زن از ۹ استان هستند.

از میان راه یافتگان به بهارستان، سارا فلاحی از ایلام حوزه انتخابیه (ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی، سیروان، هلیلان وچوار)، فاطمه محمد بیگی از حوزه انتخابیه (آبیک و البرز)، فاطمه مقصودی از حوزه انتخابیه (بروجرد) و الهام آزاد از حوزه (نایین و خور و بیابانک) که از نمایندگان فعلی مجلس یازدهم هستند، بار دیگر به خانه ملت راه یافتند.

مقصودی که به عنوان اولین زن نماینده مجلس لرستان از حوزه انتخابیه بروجرد در سال ۹۸ به بهارستان راه یافت، توانست برای دومین دوره متوالی اعتماد مردم را برای بهارستان دوازدهم کسب کند. همچنین آزاد هم اولین نماینده زن حوزه انتخابیه نائین و خوروبیابانک است که سال ۹۸ به مجلس یازدهم راه یافت و اکنون کرسی مجلس دوازدهم را در همین حوزه کسب کرد.

فاطمه جَراره هم نخستین زنی است که پس از انقلاب به عنوان نماینده زن در استان هرمزگان انتخاب می‌شود. همچنین از حوزه انتخابیه زرتشتیان در تهران برای نخستین بار یک نماینده زن اقلیت از تهران به مجلس دوازدهم راه یافت که نامش بهشید برخوردار است. این در حالی است که در هیچ‌یک از دوره‌ها، نماینده زنی از اقلیت‌های دینی و مذهبی در مجلس حضور نداشته‌ است.

تاکنون در ۱۱ دوره مجلس شورای اسلامی، ۷۸ زن موفق به کسب ۱۱۱ کرسی در دوره‌های مختلف شده‌اند و در انتخابات دوازدهم، از ۱۱ زن راه یافته به بهارستان ۶ چهره جدید هستند.

اما در ۱۱ دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران شاهد حضور نمایندگان زنان در مجلس بودیم که در این دوره و با پایان نتایج نهایی مرحله نخست انتخابات مجلس دوازدهم تاکنون هیچ نماینده زنی از تهران به بهارستان راه نیافت. این در حالی است که در مجلس فعلی (یازدهم) چهار نماینده از تهران شامل زهره الهیان، سمیه رفیعی، فاطمه قاسمپور و زهره السادات لاجوردی حضور دارند. البته منهای الهیان این سه نفر از حوزه تهران به دوره دوم راه یافتند.

در واقع در دوره دوم از بین ۹۰ نامزد برای کسب ۴۵ کرسی در مجلس دوازدهم، تنها شاهد حضور ۷ نامزد زن از استان تهران هستیم که باید دید در دور دوم چه تعداد از زنان به مجلس راه می‌یابند؟

 

استان نمایندگان زن منتخب راه یافته به مجلس دوازدهم
۱- استان آذربایجان شرقی

حوزه انتخابیه (ملکان و لیلان)

حوزه انتخابیه (میانه)

 

زهرا خدادی ( اوفرزند سلمان خدادادی نماینده ادوارپنجم تا دهم ملکان است)

مریم عبداللهی

۲- استان آذربایجان غربی

حوزه انتخابیه (ارومیه)

شهین جهانگیری
۳- استان اصفهان

حوزه انتخابیه (مبارکه)

حوزه انتخابیه (نایین و خور و بیابانک)

 

زهرا سعیدی مبارکه (او نماینده دوره مجلس دهم از همین حوزه انتخابیه بود)

الهام آزاد نماینده فعلی مجلس (یازدهم)

۴-استان ایلام

حوزه انتخابیه (ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی، سیروان، هلیلان وچوار)

سارا فلاحی نماینده فعلی مجلس (یازدهم)
۵-استان قزوین

حوزه انتخابیه (آبیک و البرز)

فاطمه محمدبیگی نماینده فعلی (یازدهم)
۶-استان لرستان

حوزه انتخابیه (بروجرد)

فاطمه مقصودی نماینده فعلی (یازدهم)
۷-استان مازندران

حوزه انتخابیه (ساری و میان‌دورود)

عالیه زمانی کیاسری
۸-استان هرمزگان

حوزه انتخابیه (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر)

فاطمه جراره
۹- استان تهران

حوزه انتخابیه زرتشتیان

بهشید برخوردار (راه یابی نخستین نماینده زن از اقلیت‌های دینی و مذهبی در مجلس شورای اسلامی)

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.