تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱
کد خبر : 4561

موافقت شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در ۸ هزار شعبه اخذ رای

موافقت شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در ۸ هزار شعبه اخذ رای
هادی طحان نظیف، سخنگوی این شورا، در نشست خبری امروز خود از موافقت با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها خبر داد.

کاندیداسنج| هادی طحان نظیف، سخنگوی این شورا، در نشست خبری امروز خود از موافقت با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها خبر داد.

طبق اعلام وزارت کشور، انتخابات مجلس ۱۴۰۲ در ۶۵ هزار شعبه برگزار می‌شود که بر اساس قانون باید فرایندهای رای‌گیری در حدود ۸ هزار شعبه به صورت الکترونیکی انجام شود.

تکلیف وزارت کشور طبق قانونی است که  نمایندگان مجلس، خرداد ماه امسال تصویب کردند. بر اساس این قانون، وزارت کشور موظف شده است، فرایندهای رای‌ دادن و شمارش آرا در اولین انتخابات پس از تصویب اصلاحیه قانون انتخابات را در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی به صورت الکترونیکی برگزار کند.

همچنین وزارت کشور باید فرایندهای الکترونیکی در دوره‌های بعدی انتخابات را با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و با موافقت شورای نگهبان توسعه دهد.

اولین بار در زمان دولت هاشمی رفسنجانی و برای برگزاری انتخابات دولت دوم وی در سال ۷۲ قرار شد برای شمارش آرا از دستگاه فکس استفاده شود اما عملی نشد.

در دولت محمد خاتمی نیز، دولت در سال ۷۷ در انتخابات شورای شهر از شمارش الکترونیکی آرا استفاده کرد. این تجربه، اولین مورد موفق استفاده از فرایندهای الکترونیکی در انتخابات بود.

بعد از آن در انتخابات مجلس ششم در سال ۷۸ دولت می‌خواست انتخابات مجلس ششم را الکترونیکی برگزار کند اما شورای نگهبان دو روز مانده به انتخابات و با وجود اینکه تمامی هماهنگی‌ها انجام شده بود با این کار موافقت نکرد.

سپس شورای نگهبان، بار دیگر و این بار در جریان انتخابات ریاست‌ جمهوری دولت هشتم در سال ۸۰ نیز به دلیل اینکه از کارکرد نرم‌افزارهای شمارش آرا اطمینان نداشت با این موضوع مخالفت کرد.

سال ۸۶ نیز شورای نگهبان موافقت کرد برخی از مراحل انتخابات مجلس تنها در ۱۳ شهر به صورت الکترونیکی برگزار شد و سال ۸۸ هم شورای ناظر بر انتخابات، نرم‌افزاری که طراحی شده بود را تایید نکرد.

سال ۹۸ اما بالاخره انتخابات شورایاری‌های شهر تهران که مجری آن شهرداری بود به صورت کاملا الکترونیکی برگزار شد و تبدیل به اولین تجربه موفق برگزاری انتخابات کاملا الکترونیکی در ایران شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.