تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰:۵۲
کد خبر : 6616

پزشکیان: بنزین را بدون رضایت مردم گران نخواهیم کرد

پزشکیان: بنزین را بدون رضایت مردم گران نخواهیم کرد
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خبری از ما در رسانه‌ها در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح کردند؛ مردم بدانند ما بدون رضایت مردم هیچ کاری نخواهیم کرد.

کاندیداسنج| نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خبری از ما در رسانه‌ها در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح کردند؛ مردم بدانند ما بدون رضایت مردم هیچ کاری نخواهیم کرد.

مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه دوشنبه در اولین مناظره مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با برنامه اش برای افزایش مشارکت در پور بعدی انتخابات اظهار داشت: قبل از اینکه وارد بحث شوم خبری از ما در رسانه‌ها در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح کردند؛ مردم بدانند ما بدون رضایت مردم هیچ کاری نخواهیم کرد.

وی عنوان کرد: در مورد مشارکت، عدم مشارکت ۶۰ درصدی بیانگر مشکلاتی در جامعه است و اینکه ما زنان را بازی نمی‌دهیم، اقوام را بازی نمی‌دهیم پس می‌گویند وقتی قرار نیست ما را حساب کنند چرا پای صندوق رأی بیاییم؟ قابل قبول نیست که ۶۰ درصد مردم در انتخابات مشارکت نکنند. وقتی صدا و خواسته‌های مردم را می‌شنویم طبیعی است که به ما رأی دهند و خلاف خواسته‌های آنها اقدام کنیم پس حضور پیدا نمی‌کنند. ستون یک جامعه مردم هستند. وقتی مردم نمی آیند یعنی خلل داریم. مردم مقابل دشمن می‌ایستند و بمب و موشک یک بحث است اما مردم یک بحث.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: باید همه اقوام و مذاهب را ببینیم. شایستگی مردم را در نظر بگیرید. خبر فیکس در رجا نیوز از ما کار کردند و ۱۰ میلیارد هزینه کردند که بگویند پسر ما در زاهدان حرف‌های بدی زده و به مولوی عبدالحمید توهین و بی احترامی کردیم. این دروغ‌ها که می‌گویند و در رسانه‌ها پخش می‌کنند و عده‌ای آن را گسترش می‌دهند زشت است. آیه داریم که شیطان بر کسانی که دروغ را پخش می‌کنند نازل می‌شود.

پزشکیان خاطرنشان کرد: ما روز به روز داریم پشتوانه اجتماعی خود را بخاطر گرانی، برخورد با دختران، فیلترینگ و اینترنت از دست می‌دهیم. گذشته به این شدت نبود. تا این مسائل را حل نکنیم مشکلات برطرف نخواهد شد.

پزشکیان خطاب به جلیلی هنگام توضیح دلایل به کار بردن الفاظ و عبارات نامناسب در خصوص خود گفت: اعتراض کردند و در جواب به آنها شوکر زدند.

تعداد زیادی دانشجو و استاد دانشگاه را تعلیق و اخراج کردند

وی در سومین بخش صحبت‌های خود اضافه کرد: اینکه من در مجلس دهم چه کردم؛ من که گفتم مقصر مجلس، دولت و قوه قضاییه هستند. وقتی همه آنها خلاف می‌کنند این اتفاقات می‌افتد. من چه کردم؟ در هر دوره سوال و اعتراض کردم. بارها گفتم آدم‌ها منافع شخصی دارند و اگر بیرون گذاشته شوند منافع آنها به خطر می‌افتد. وقتی مدام قانون می‌نویسید اما قرار نیست اجرا کنید به چه دردی می‌خورد؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کلی دانشجو و استاد دانشگاه را تعلیق و اخراج کردند. هر جا خواستیم مردم حرف بزنند یا می‌گیریم یا اخراج می‌کنیم و بعد می‌گوییم تو برای اخلال در امور مملکت باید محاکمه شوی. ما مگر گذاشتیم کیان مردم مطالبه گری ایجاد شود. مردم و معلم و بازنشسته به خیابان می آیند و اعتراض می‌کنند با باتوم و محاکمه و بازداشت از آنها استقبال می‌کنیم. مردم اعتراض می‌کنند و حرف می‌زنند به آنها توجه نمی‌کنیم.

پزشکیان تصریح کرد: وقتی خلاف می‌کنم و به حرف مردم گوش نمی‌دهم و اخراج و تبعیدش می‌کنند ما مشکل پیدا می‌کنیم. ما باید به مردم اجازه دهیم صدای مردم شنیده شود. این ۶۰ درصد صدایشان شنیده شده؟ نه! ما اگر می‌خواهیم مملکت را اداره کنیم باید هوای همه مردم اعم از قومیت، هنرپیشه، ورزشکار، دانشگاهی، مناطق را داشته باشیم.

باید حق و عدالت را در کشور اجرا کنیم

وی ادامه داد: با کفر می‌شود مملکت نگه داشت ولی با ظلم نه. ظلم این است که حق و سهم یکی را به دیگری بدهی. یک عده را استخدام کنی و دیگری را استخدام نکنی. به یک عده یک جور حقوق دهی و به دیگری جور دیگر. تا دلت بخواهد از این کارها می‌کنیم. باید حق و عدالت را در کشور اجرا کنیم.

اکثر قدرت دست یک جناح خاص است

پزشکیان در پاسخ به اظهارات جلیلی که مطالب علیه خود را به استودیو آورده بود گفت: اگر من مطالب هواداران شما علیه خودم را می‌آوردم سه چهار برابر این بود من رفتم در زیارت حرم عبدالعظیم بچه حزب اللهی‌ها به من می‌گفتند تو منافقی من که تمام زندگی خودم را برای باورهایم گذاشتم منافقم؟

وی ادامه داد: این تهمت‌ها که می‌گویند یک دعوای درون گروهی است آنها که نیامدند رای بدهند نگران پول نبودند محرومین همیشه پای صندوق بودند پشتوانه‌های انقلاب حقوقشان تامین نیست.

این نامزد انتخابات گفت: سیاست‌های کلی و قانون برنامه وجود دارد در مورد بهداشت و درمان ۴ دوره است که برنامه می‌نویسیم اما اجرا نمی‌کنند قرار نیست یک ایرانی بدون خدمت بماند ولی می‌ماند قرار بود کسی بدون صف خدمت نگیرد اما می‌گیرد. وقتی مجری برای خود یک سفره پهن می‌کند و برای مردم خدمت فرق می‌کند اینگونه مردم به ما باور نمی‌کنند می‌گوییم از مردمیم و در سفره دیگر می‌نشینیم.

وی گفت: قانون و برنامه که گوید این کارها را بکنید چرا حل نکردند؟ مشکل مجریان و مسئولان بالاست که عزم و اراده داشته باشند برای حل مشکل مردم آدم‌های خودشان را فقط نگذارند و این‌طور نباشد که افرادی که جزو هیچ دسته‌ای نیستند را جایی نگذارند.

وی در ادامه تصریح کرد: یک بار گفتم ما در میان مسئولان رده بالا فرد سنی نداریم اسم سه نفر را آوردند اما کرد بودند ولی سنی نبودند ما اینها را در دانشگاه و مدرسه و استخدام در رده‌های بالا قرار نمی‌دهیم مردم از این تنوع چیزی مشاهده نمی‌کنند. اکثر قدرت دست یک جناح خاص است.

آیا دولت‌ها به برنامه‌ای که خودشان نوشتند عمل می‌کنند؟

وی افزود: الان در دانشگاه تبریز، ما بارها پرسیدم چرا این بچه‌ها را اخراج کردید؟ وقتی بچه‌ها را مسموم می‌کردند بعضی گفتند چرا این‌طور می‌کنید اینها گرفتند و برخی را اخراج کردند!

پزشکیان خاطرنشان کرد: ما وقتی می‌گوییم مردم، باید اجازه دهیم مردم قانون را مطالبه گری کنند و اجازه دهیم بپرسند و فریاد بزنند که چرا قانون را اجرا نمی‌کنید؟

وی ادامه داد: حرف از برنامه می‌زنند، آیا دولت‌ها به برنامه‌ای که خودشان نوشتند عمل می‌کنند؟ برنامه می‌نویسند اما کار دیگری می‌کنند، بیشترین مشکل در جامعه این است که حرف می‌زنیم اما عمل نمی‌کنیم؛ هیچ فریضه‌ای از فرایض الهی به اندازه عمل به وعده مورد توجه نبوده است.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با این روند از نظر علمی غیرممکن است که به اهداف برسیم؛ باید صادقانه با مردم حرف بزنیم، اگر با مردم صادق باشیم می‌توانیم روبه جلو حرکت کنیم.

پزشکیان گفت: قرار بود بر اساس سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۴ در منطقه اول شویم؛ اما آیا شده‌ایم؟

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش پنجم سخنان خود در رابطه با ساز و کار اجرایی اش زمان اعتراضات مردمی گفت: این موضوع یک راه حل علمی دارد که اگر در کشور با این راه حل پیش برویم به اینجا نمی رسیم و از نظر اعتقادی هم فرمایشی از حضرت علی داریم. امام هیچ وظیفه‌ای جز آنچه خدا برایش مقرر کرده ندارد. در مدیریت سه اصل وجود دارد که چه کسی مسئول است؟ چگونه باید کار کند؟ چگونه باید جواب بدهد.

پزشکیان اظهار داشت: اگر در یک سیستم که برنامه وجود دارد به مسئول بگویی تو وظیفه ات فلان است و اگر نکرد مجازاتش کنی او نمی‌تواند حق کارگر و پرسنل را ندهد. مشکل در کشور این است که ۹۹ درصد مدیران و حتی خود وزیران نمی‌دانند قانون برنامه چیست؟ قدم اول این است که وقتی ابلاغ را از مجلس گرفتی دستورالعمل بدهی که فلانی این پول، این امکانات و این کار، جواب هم باید بدهی و اگر جواب نداد باید برخورد کنی. اکنون مدیر کارش را انجام نمی‌دهد و کتکش را پرسنل و مشتری می‌خورند.

وی اذعان داشت: زمانی که نایب رییس بودم در خیابان‌ها پول مردم را خورده بودند و هی می‌زدند؛ رفتیم ببینیم قضیه چیست. آدم‌ها را صدا کردیم. با رییس قوه قضاییه و معاون رییس جمهور صحبت کردیم و برنامه گذاشتیم و یک یک و یواش یواش مشکلاتشان را حل کردیم. گناه آن زمان از حاکمیت بود نه مردم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: به خیابان آمده بودم صدایشان کردم و مشکلاتشان را حل کردم. قوه قضاییه باید پول آنها را بر می‌گرداند نمی دونم برخورد کرد با نکرد. من وزیر بودم کارمندان اعتراض کردند. کارمندان جلوی صدا را می‌گرفتند گفتم چه شده؟ گفتند حقوقشان را ندادند. رفتم و گفتم مقصر من هستم باید حقوق شما را می‌دادم. پولشان را دادم و رفتند.

پزشکیان گفت: می‌دانید مملکت چه زمانی درست می‌شود؟ زمانی که با هم دعوا نکنیم و به قانون عمل شود. حق مردم اعتراض است. یا باید قانون را عوض کنیم یا اگر قانون هست چرا اعتراض می‌کنند؟ … اگر جوابش را بدهید مگر دیوانه هستند که شیشه بشکنند. دانشجویان فردای مملکت و نخبگان ما هستند. حرف دارند بشنوید نه اینکه اخراجش کنید یا به آن انگ بچسبانید.

نباید قفسی دور خود درست کنیم و بگوییم خودمان تولید می‌کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دور هفتم سخنان خود گفت: ما قرار نیست از چرخه تولید بیرون برویم. چرا ما در ماشین مشکل داریم؟ گفتیم خودمان تولید می‌کنیم. چه بلایی داریم با تولید خودرو در مملکت سر مردم می‌آوریم. نباید قفسی دور خود درست کنیم و بگوییم خودمان تولید می‌کنیم. ما باید رقابت ایجاد کنیم اما با اقدام ما داریم از چرخه تکنولوژی در دنیا خارج می‌شویم.

نمی‌شود بگوییم همه کار را خودمان می‌کنیم

پزشکیان اظهار داشت: دنیا خیلی پیچیده است خود آمریکا نمی‌تواند از چرخه خارج شود. نمی‌شود بگوییم همه کار را خودمان می‌کنیم. آدم می‌ماند با مردم چطور برخورد کند. ماشینی که در دنیا ۲۰ دلار است به قیمت ۱۰۰ هزار دلار می‌فروشیم. لندکروز با قیمت دو میلیاردی خودش را بیاوریم به مردم ۲۰ میلیارد می‌فروشیم. این ماشین‌ها از کارخانه به خانه نرسیده برخی شان مشکل پیدا می‌کنند.

وی در خصوص حوزه حکمرانی و سیاست خارجی دو نفر همراه شما بودند که دو تفکر مختلف داشتند چگونه تفکرات متضاد را کنار هم خواهید گذاشت؟ اذعان داشت: نه؛ وقتی می گویم کارشناس اقتصاد ۱۲۵ تخصص در اقتصاد وجود دارد. اینکه چه کسی در کجا کارشناس است یه مسأله است. ما گفتیم دیدمان حق و عدالت است. ما در سلامت و آموزش معتقد به بازار آزاد نیستیم. قرار نیست در حوزه درمان به مادری که پول ندارد بگوییم مریضش را از دست بدهد. یا خانواده‌ای که پول ندارد را با دانش آموزی که مشکلی ندارد در رقابت مشترک قرار دهیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی من چشمم بیمار است سراغ جراح چشم می‌روم. وقتی قرار است در گندم اقتصاد داشته باشیم سراغ کارشناس خاص خود می‌رویم. اینکه در کجا از چه متخصصی برای چه موضوعی استفاده کنیم به نگاه ما و جایی که قرار است از آن استفاده کنیم بر می‌گردد.

پزشکیان افزود: ایران در از مربی است اما گاهی ممکن است مربی از خارج بیاوریم و تیم تو را جایگاه بهتری قرار دهد. اینکه کارشناسی که می‌آید چه شرایطی داشته باشد را ما تعیین می‌کنیم. سیاست اقتصادی ما این است که کارشناسان ما در دنیا بازار پیدا کنند. اینکه در روابط خارجی کشاورزی و صنعت را مطرح کنیم نگاه‌های متفاوت می‌طلبد.

قرار نیست با حرف من مملکت در چاله‌ای بیافتد

وی خاطرنشان کرد: اینکه دوبی و عمارات به این شرایط رسیدند بخاطر استفاده از فرصت‌ها است. سیاست‌های مقام معظم رهبری نه شرقی و نه غربی است. هر جا مصلحت، حکمت و عزت ما حفظ شود ما یا آنها صحبت می‌کنیم. از نظر علمی برای همه اینها باید بر اساس شواهد تصمیم گرفته شود. شواهد و مستندات علمی و تجربی و مجموع کارشناسان می‌گویند این راه بهتر است و در آن موضوع مشخص با تجربه بین المللی قابل تحقق است نه اینکه اگر من می گویم دل و روده من را بیرون بریزند.‌

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: قرار نیست با حرف من مملکت در چاله‌ای بیافتد. باید بگوییم قانون چه می‌گوید و کارشناس چه می‌گوید و دنیا چه نگاهی دارد.

پول فیلترشکن‌ها به جیب چه کسی می‌رود؟

پزشکیان خاطرنشان کرد: در تمام دنیا در موقعیت‌های خاص محدودیت‌هایی وجود دارد اما اگر استمرار پیدا کند در مواقع غیر ضرور هم اشکال دارد.

وی افزود: ما در بحث‌های اداری بیمارستانی، بانکی، دانشگاهی به اینترنت احتیاج داریم، ارتباط با دنیا براساس این سیستم است نمی‌توانیم بگوییم در یک قفس به دور از دنیا می‌خواهیم زندگی کنیم؛ باید با صاحبان شرکت‌ها و این برنامه‌ها صحبت کنیم و درخصوص جزئیات به توافق برسیم. دولت می‌تواند بنشیند قرارداد ببند.

کاندیدای چهاردمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: پول فیلترشکن‌ها به جیب چه کسی می‌رود؟ چه بلایی سر کسانی که از فضای مجازی کسب و کار داشتند امد؟ از زندگی ساقط شدند.

الان که خبری نیست برای چه فیلتر است همه چی؟

وی ادامه داد: ما می‌توانیم در مواقعی که نیاز است از فیلتر شکن استفاده کنیم همه دنیا این‌طور است اما ایران در مواقع عادی از فیلتر شکن استفاده می‌کند و مردم برای آن پول می‌دهند و بیشتر از اینترنت حتی برای ان هزینه می‌کنند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: الان که خبری نیست برای چه فیلتر است همه چی؟ دانشگاه‌ها، بیمارستان، ها بانک‌ها به مشکل خوردند؛ باید مردم در این فضا راحت زندگی و درآمد کسب کنند دنیایی از فرصت‌ها و امکانات در این فضا وجود دارد.

نباید از چرخه تولید در دنیا بیرون بیایم

وی افزود: کجای دنیا در این مسئله مثل ما عمل می‌کند؟ ما کاری می‌کنیم که مردم از زندگی ساقط شوند. ماشینی که ۲۰ هزار دلار است در داخل ایران ۱۰۰ هزار دلار می‌فروشند؛ مرزها را باز کنید

پزشکیان خاطرنشان کرد: نباید از چرخه تولید در دنیا بیرون بیایم از چرخه تکنولوژی در حال خروج هستیم؛ نمی‌توانیم بگوییم که همه چیز را خودمان تولید می‌کنیم؛ اینکه کشوری خودش همه چیز را تولید کند، دوره‌اش گذشته است.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اقتصاد ۱۲۵ فوق تخصص دارد، که می‌توان از آن‌ها نظر گرفت. دید ما حق و عدالت است، در سلامت و آموزش به بازار آزاد معتقد نیستیم. قرار نیست به مادری که بچه‌اش در حال مرگ است درمان را دریغ کنیم و یا کودکی که در مدرسه‌ای دورافتاده درس خوانده مجبور به رقابت با پولدارها شود.

پزشکیان اظهار داشت: در سیاست‌های کلی باید دید از کدام تخصص برای کدام هدف باید استفاده کنیم؛ ما اقتصاد دارو، بیمارستان و انواع دیگر داریم و باید از تخصص هریک از متخصصان باید در جای خود استفاده شود. این به دید ما برمی‌گردد.

وی افزود: ایران پر از مربی است اما می‌توان از خارج برای بالا بردن مربی استفاده کرد اینکه آن مربی چقدر بتواند کمک کند مهم است.

سیاست خارجی باید بستر بازار را برای معامله‌گران ما پیدا کند

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: سیاست خارجی باید بستر بازار را برای معامله‌گران ما پیدا کند. اقتصاد صنعت با اقتصاد کشاورزی فرق دارد. در سیاست خارجی برای هدف خاصی باید کارشناس خاصی داشت.

وی ادامه داد: سیاست‌های رهبری و امام نه شرقی و غربی است و هر جا مصلحت و عزت و حکمت ایجاب کند اقدام خواهیم کرد. برای تصمیم‌گیری ابزار علمی و تجربی و کارشناسی وجود دارد.

پزشکیان گفت: با حرف من نمی‌توان دل و روده کسی را بیرون ریخت و باید به دیدگاه علمی و کارشناسی و تجربه بین‌المللی و شواهد تصمیم گرفت؛ قرار نیست با حرف من مملکت در چاله‌ای بیافتد که نتواند بیرون بیاید.

وی اظهار داشت: استراتژیک پلنینگ فقط در درون سازمان می‌تواند باشد، این‌طور که نمی‌توان برنامه نوشت. یک نفر بیاید درباره همه چیز بگوید برنامه دارم صرفاً کپی پیست کردن است؛ امکان ندارد کسی برنامه بنویسد اما داخل آن سازمان نباشد؛ مشکل ما در کشور نبود راه حل نیست، مشکل ما آدم‌هایی است که علم، مهارت و انگیزه را ندارد.

پزشکیان ادامه داد: مشکل ما الان اختلافات است، با fatf در زمان یک دولت موافقت می‌شود، اما در زمان دولت دیگر مخالفت می‌شود.

وی افزود: بدون سیاست خارجی می‌شود زندگی کرد اما زندگی‌بخور نمیر می‌توانیم داشته باشم، اگر می‌خواهیم رشد کنیم باید ارتباطات خود را افزایش دهیم؛ اگر می‌خواهیم در دنیا رشد کنیم هرچه ارتباطمان را بیشتر کنیم بهتر می‌توانیم زندگی کنیم. اول از همسایه‌ها شروع کنیم و بعد هرچه توانستیم جلوتر می‌رویم.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.