تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۶
کد خبر : 6940

چالش‌های پزشکیان برای تحقق وعده‌های انتخاباتی/ دولت چهاردهم چاره‌ای جز بازگشت به دهه‌های گذشته ندارد

چالش‌های پزشکیان برای تحقق وعده‌های انتخاباتی/ دولت چهاردهم چاره‌ای جز بازگشت به دهه‌های گذشته ندارد
در نشست خبری مطالبات پیشران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی از رئیس‌جمهوری منتخب، مواردی مانند اصلاح نظام بانکی، کنترل هزینه و بودجه، چالش‌های تحقق وعده‌ها، حذف قیمت‌گذاری دستوری و... به بحث گذاشته شد. باید دید چه چالش‌هایی در انتظار تحقق این وعده‌هاست؟

کاندیداسنج| نشست خبری حمیدرضا غزنوی، دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران، درباره مطالبات پیشران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی از رئیس‌جمهور منتخب صبح روز دوشنبه، 18 تیر 1403، با حضور علی سرزعیم، رئیس مرکز مطالعات راهبردی، در دفتر مرکزی مجمع کارآفرینان برگزار شد.

رشد اقتصادی تابع تشکیل صنایع است

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران درباره حوزه سیاست‌های صنعتی گفت: در این حوزه هیچ اقدامی صورت نگرفته است. با توجه به آغاز دوره جدید ریاست‌جمهوری انتظارات جدیدی شکل گرفته است. بنابراین رسانه‌ها، مجمع کارآفرینان، انجمن‌ها و… باید با یکدیگر برای حوزه سیاست صنعتی تلاش کنند.

غزنوی درباره ارتباط رشد اقتصادی با تشکیل صنایع توضیح داد: رشد اقتصادی تابع تشکیل صنایع است. بدون تشکیل صنایع، رشد اقتصادی هم اتفاق نمی‌افتد. دهه‌های 40 تا 80، از نظر ثبات اقتصادی و پیشرفت اقتصادی، بهترین دوره اقتصادی برای ایران محسوب می‌شد. چراکه در طول این دهه‌ها کارخانه‌های زیادی از جمله کفش ملی، میهن، ارج، آزمایش و… وارد چرخه صنعتی ایران شدند. این مسیر همان مسیری است که یسیاری از کشور‌ها برای صنعتی شدن طی کرده‌اند. حال باید دید چه سیاست‌هایی باعث رشد اقتصادی در دهه‌های 40 تا 80 و چه سیاست‌هایی سبب روند نزولی اقتصاد در دهه‌های اخیر شده است؟ بنابراین دولت چهاردهم و اقتصاد ایران چاره‌ای جز بازگشت به دهه‌های گذشته ندارند.

او درباره عوامل تاثیرگذار در رشد اقتصادی اظهار کرد: از عوامل تاثیرگذار در این زمینه می‌توان به تحریم‌ها و بی‌ثباتی اقتصادی اشاره کرد.

مقایسه رشد اقتصادی ایران و چین

این فعال بخش خصوصی با اشاره به رشد اقتصادی چین نسبت به ایران تصریح کرد: ایران و چین در سال 1990 تراز تجاری برابر داشتند، اما از سال 1995 ایران از چین عقب افتاد که این عقب‌افتادگی تا به امروز ادامه پیدا کرده است. چین به دلیل تنوع تولیدات صنعتی و افزایش صادرات، نقش مهمی در افزایش تولید جهانی ایفا می‌کند.

او درباره میزان رشد سرمایه‌گذاری در چین تشریح کرد: رشد سرمایه‌گذاری در چین به 36 درصد رسیده است. این در حالی است که این رشد در آمریکای شمالی 15 درصد و در اروپای غربی 9 درصد است.

غزنوی درباره حجم ارزش افزوده هم عنوان کرد حجم ارزش افزوده چین 65 برابر ایران است. این نشان‌دهنده رشد چشمگیر چین در بخش صنعتی است. البته مردم ایران از رشد صنعتی بی‌بهره مانده‌اند، اما مردم چین از رشد صنعتی خود بهره‌مندند.

اصلاح نظام بانکی؛ در اولویت برنامه دولت چهاردهم

در این نشست، علی سرزعیم، رئیس مرکز مطالعات راهبردی مجمع کارآفرینان ایران، درباره اهمیت کنترل هزینه و بودجه توضیح داد: در دولت جدید باید به مساله کنترل هزینه و بودجه اهمیت داده شود. از طرفی مساله اصلاحات ساختار اداری دولت و ادغام سازمان‌های موازی برای صرفه‌جویی در بودجه از اهمیت زیادی برخوردار است.

او درباره انتظار اصلاح نظام بانکی در دولت چهاردهم گفت: انتظار می‌رود مشکل بانک‌های ناتراز در این دوره حل شود. علاوه بر این، انتظار می‌رود مشکلات ارزی هم حل شود تا تجربیات دولت‌های قبل تکرار نشود

سرزعیم درباره تاثیر سرکوب قیمت‌ها بر بورس یادآورد شد: در تمام دولت‌ها طی 40 سال گذشته، سیاست سرکوب قیمت‌ها استفاده شد. این سیاست نه‌تنها نتیجه‌ای نداشت بلکه منجر به از بین رفتن بورس شد. امید است وزارت صمت، صنایع را از سرکوب قیمت‌ها خارج کند. این اقدام بر احیای بورس تاثیر مثبتی می‌گذارد.

این اقتصاددان عوامل تاثیر‌گذار بر رشد اقتصادی را چنین برشمرد: عواملی نظیر توسعه زیرساخت ریلی و زیرساخت دیجیتال بر رشد اقتصادی تاثیر‌گذار است. توسعه زیرساخت دیجیتال بعد از نفت، می‌تواند توان اقتصادی کشور را افزایش دهد. بهترین زمان برای اصلاحات ساختاری، قبل از شروع کار دولت است.

سرنوشت قیمت‌گذاری دستوری در دولت چهاردهم

سرزعیم در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت‌گذاری دستوری در دولت چهاردهم حذف می‌شود توضیح داد: سرکوب قیمت‌ها نه‌تنها فایده‌ای ندارد بلکه باعث ایجاد رانت می‌شود. برای تحقق این اقدام، به یک نقشه راه احتیاج است. در اولین قدم باید رفته‌رفته نسبت به این موضوع حساسیت‌زدایی شود تا نتایج مثبت آن مشاهده شود. در ابتدا باید این اقدام در صنایعی که حساسیت کمتری دارند اجرا شود. اگر این اقدام همزمان برای همه صنایع صورت گیرد، احتمال شکست خوردن این طرح و همین‌طور واکنش اجتماعی تند نسبت به آن وجود دارد. در یک مسیر یک‌ساله می‌توان قیمت‌گذاری دستوری را به صورت کامل حذف کرد.

او درباره نتایج حذف قیمت‌گذاری دستوری گفت: در صورت حذف قیمت‌گذاری دستوری، بورس رشد خواهد کرد. مردم به بورس اقبال پیدا می‌کنند و سودا‌گری‌های موجود در جامعه هم کم می‌شود.

چالش‌های محقق شدن وعده‌های رئیس‌جمهوری منتخب

رئیس مرکز مطالعات راهبردی مجمع کارآفرینان ایران در پایان درباره چالش‌های موجود برای محقق شدن وعده‌هایی مانند افزایش روابط بین‌الملل، صادرات، واردات، تولید و… خاطرنشان کرد: بعضی از موضوعات نظیر روابط خارجی جزو موضوعات حساس جامعه به شمار می‌رود که رئیس‌جمهوری باید در آن نقش‌آفرینی کند. مهم‌ترین نقش رئیس دولت، مذاکره و گغت‌وگو با نیرو‌های اجتماعی و سیاسی و ایجاد یک اراده جمعی است. انتظار ما از رئیس‌جمهوری انجام کار سیاسی است و اینکه اراده جمعی را طی رایزنی با احزاب قدرت و نیرو‎های اجتماعی ایجاد کند. بدین ترتیب می‌توان گام مهمی در راه پیشرفت کشور برداشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.