تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۳
کد خبر : 6610

۱۰ سؤال کلیدی از سعید جلیلی که مناظرۀ امشب را جذاب و متفاوت می‌کند

۱۰ سؤال کلیدی از سعید جلیلی که مناظرۀ امشب را جذاب و متفاوت می‌کند
بهتر آن است که مجری سؤالاتی طرح کند تا مردم بتوانند عمق تفاوت دو دیدگاه و رویکرد را دریابند و اگر مجری چنین نکرد دکتر پزشکیان صریح و روشن این ۱۰ مورد را با آقای جلیلی در میان بگذارد تا امکان راستی‌آزمایی وقضاوت هم فراهم آید.

کاندیداسنج| بهتر آن است که مجری سؤالاتی طرح کند تا مردم بتوانند عمق تفاوت دو دیدگاه و رویکرد را دریابند و اگر مجری چنین نکرد دکتر پزشکیان صریح و روشن این ۱۰ مورد را با آقای جلیلی در میان بگذارد تا امکان راستی‌آزمایی وقضاوت هم فراهم آید.

اولین مناظرۀ رویاروی دو نامزد راه یافته به مرحلۀ نهایی امشب در تلویزیون برگزار می‌شود.

با توجه به تجربه تلخ سال ۸۸ تصور می‌شد از مناظرۀ رویارو خبری نباشد اما امشب شاهد اولین مناظره خواهیم بود که خوش‌بختانه نمی‌تواند به ۵ مناظرۀ قبلی شبیه باشد که از دو نظر قابل انتقاد بود. اول چینش ۴ در مقابل یک به رغم تظاهر به رعایت ثانیه‌ها و دوم شباهت آن با مسابقۀ هفته.

بهتر آن است که مجری سؤالاتی طرح کند تا مردم بتوانند عمق تفاوت دو دیدگاه و رویکرد را دریابند و اگر مجری چنین نکرد دکتر پزشکیان صریح و روشن این ۱۰ مورد را با آقای جلیلی در میان بگذارد تا امکان راستی‌آزمایی وقضاوت هم فراهم آید:

۱. صریح و مشخص بفرمایید با برجام چه خواهید کرد؟ اگر آمریکای بایدن مایل به بازگشت باشد شرط و شروط تازه می‌گذارید یا منتظر رییس جمهور جدید آمریکا می‌مانید یا از برجام خارج می‌شوید؟ یا این که باز شاهد مذاکرات طولانی خواهیم بود؟ در یک کلمه: همین برجام و احیای آن، آری یا نه؟

۲. فیلترینگ اینترنت را ادامه می‌دهید یا حضور ۴۰ میلیون ایرانی در پیام رسان فیلتر شدۀ تلگرام را نشانۀ شکست آن می‌دانید و دستور رفع آن را صادر می‌کنید و جز در مواقع خاص و مثلا به دلایل امنیتی و آن هم کاملا موقت موافق فیلترینگ نیستید؟

۳. طرح نور را ادامه می‌دهید یا نه؟ بحث وجوب حجاب مطرح نیست. منظور نوع برخورد پاسبانی با زنان و دختران ایرانی است. ادامه می‌دهید یا نه؟ با ون‌های گشت ارشاد یا هر اسم دیگر موافق‌اید یا نه؟ همچنین با این که به خاطر پوشش سرنشین یا مستری اتومبیل را به پارکینگ ببرند و مغازه را پلمب کنند، چطور؟

۴. با توجه به این که نامزدهای انصرافی و ناکام (آقایان زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی و قالیباف) از شما حمایت کرده‌اند و قبلا وعده‌های بسیار رنگارنگی داده بودند که از زبان شما نشنیدیم وعده‌های آنان را قبول دارید و قابل اجرا می‌دانید یا همان ایدۀ خودتان (یک ایران جهش با یک جهان فرصت) را دنبال می‌کنید و وعده‌های آنان را تکرار نمی‌کنید؟

۵. ادعای آقای‌پور محمدی را دربارۀ نقش شما در ممانعت از پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف – مخالفت به خاطر این که با دولت وقت مخالف بودید – تأیید می‌کنید یا تکذیب و حال در دولت خودتان به گروه ویژه اقدام مالی یا اف‌ای‌تی‌اف با هدف رفع موانع بانکی می‌پیوندید یا نه؟

۶. نسبت مشخص شما با جبهه پایداری چیست؟

۷. آیا مانع صدور قطعنامه‌های جدید علیه ایران خواهید شد یا به خاطر جنگ اوکراین و احتمال وتوی روسیه نگران نیستید؟

۸. سیاست مشخص شما در حوزه فرهنگ و هنر چه خواهد بود؟ در دولت فعلی جشنواره فجر در حال تبدیل به جشنواره عمار بود. در دولت شما چه؟ منظور فرهنگ و هنر به معنی مصطلح جهانی کلمه است نه ایدیولوژی.

۹. آیا در دولت شما هم وزیر کشور و غالب استانداران مانند دولت فعلی از نظامیان انتخاب می‌شوند یا با نگاه اجتماعی انجام می‌شود؟

۱۰. آیا راست است که ستاد تدابیر ویژۀ اقتصادی که در زمان دبیری شما در شورای عالی امنیت ملی اجازه داشت برای واردات کالاهای اساسی مجوزهایی صادر کند مجوزی هم صادر کرد تا یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از منابع بانک مرکزی در حساب‌های خارجی در سه کشور ترکیه و کره جتوبی و چین در اختیار بابک زنجانی قرار گیرد تا بدهی پیمانکاران نفتی را بپردازد در حالی که قرار بود بابک زنجانی پول بیاورد نه این که پول هم در اختیار او قرار گیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.